Zahraničie

Filipínsky prezident sa snaží upokojiť situáciu v Juhočínskom mori

Duterte podľa vlastných slov chápe rozhorčenie verejnosti, ale Manila podľa neho nesmie riskovať vypuknutie vojny pre nevýznamný námorný incident.

Bývalá prvá dáma Guatemaly má prezidentské kreslo na dosah

Torresová je bývalou manželkou Álvara Coloma, ktorý bol prezidentom Guatemaly v rokoch 2008-2012. Medzi jej priority patrí naštartovanie ekonomiky a zlepšenie zlej bezpečnostnej situácie.

EÚ počká na oficiálne správy o tom, ako Irán plní jadrovú dohodu

Medzinárodná dohoda, oficiálne označovaná ako Spoločný komplexný akčný plán, zaväzuje Teherán k výraznému obmedzeniu jeho jadrových kapacít výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií.

Macron vyzval Irán na zodpovedný prístup k jadrovej dohode

Stupňovanie napätia okolo jadrového programu Teheránu podľa Macrona nikomu neprospieva.

Prezident Mursí zomrel počas pojednávania

Mursí si vo väzení odpykával 20 rokov väzenia, na ktoré bol odsúdený v súvislosti s násilným potlačením demonštrácií.,aktualizované 

Prvou ženou na čele frakcie socialistov bude Španielka I. Garcíová

Garcíová sa stane prvou ženou, ktorá v europarlamente povedie politickú skupinu s veľkým vplyvom na schvaľovanie európskej legislatívy.

Juhozápad Číny zasiahlo silné zemetrasenie

Otrasy s magnitúdou 5,9 nastali údajne v pondelok neskoro večer v približne desaťkilometrovej hĺbke, 19 kilometrov juhovýchodne od mesta Čchang-ning.

NASA vyšle do roku 2024 na Mesiac ženu

Riaditeľ NASA Jim Bridenstine v pondelok na 53. parížskom aerosalóne povedal, že programu Artemis sa zúčastní mimoriadne diverzifikovaný tím astronautov.

Irán očakáva po daždivej jari veľmi dobrú úrodu, najmä pšenice

Iránsky minister poľnohospodárstva Mahmúd Hodždžatí povedal, že Irán už štvrtý rok po sebe dopestuje toľko pšenice, ktorá pokryje jej celoročnú potrebu.

Motívom vraždy nemeckého politika bol zrejme pravicový extrémizmus

Zatknutý muž je podozrivý z toho, že Lübckeho, známeho proimigračnými postojmi, usmrtil zákerným spôsobom výstrelom do hlavy.

Vo veku 95 rokov zomrela známa módna návrhárka

Gloria Vanderbiltová pracovala až do vysokého veku a bola štyri razy vydatá. Medzi jej manželmi figuroval dirigent Leopold Stokowski, filmový režisér Sidney Lumet či herec Wyatt Emory Cooper.

Úrady v Bagdade odstránili takmer 30 kilometrov betónových bariér

Betónové bariéry vysoké približne šesť a široké jeden meter chránili od čias americkej invázie do Iraku v roku 2003 potenciálne ciele pre útokmi.

Kúzelník napodobňujúci Houdiniho kúsok sa zrejme utopil v rieke

Záchranári stále prehľadávajú kalné vody rýchlo tečúcej rieky, no telo kúzelníka sa im zatiaľ nepodarilo nájsť.

Po páde lavíny v Pakistane uviazli v horách štyria talianski horolezci

Sprievodca Ašráf Amán, ktorý expedíciu organizoval, uviedol, že lavína zachytila týchto sedem horolezcov pri zostupe z hory.

V Bonne sa začala 10-dňová klimatická konferencia OSN

Boj proti klimatickej zmene má byť aj predmetom tohtotýždňového summitu v Bruseli, počas ktorého sa očakáva stanovenie cieľa nulovej bilancie emisií tzv. skleníkových plynov do roku 2050.

Na hraniciach Číny a Severnej Kórey došlo k výbuchu

Otrasy a slabé zemetrasenia na severokórejsko-čínskych hraniciach spôsobovali v minulosti jadrové skúšky, ktoré Pchjongjang uskutočňoval. ,aktualizované 

Ekvádor povolil americkým vojenským lietadlám využívať Galapágy

Lietadlá budú na základe dohody s ekvádorskou vládou pomáhať v boji proti pašovaniu drog, povedal ekvádorský minister obrany Oswaldo Jarrín.

Kurz poprel pravosť mailov, ktoré ho spájajú s kauzou Ibiza

V piatok zaslalo nemenované rakúske médium Kurzovi screenshoty z e-mailov z roku 2018, ktoré údajne dokumentujú jeho komunikáciu so straníckym kolegom Gernotom Blümelom.

Izrael žiada sankcie voči Iránu, ak prekročí limit na urán

Ak Irán naplní svoje súčasné hrozby a poruší jadrovú dohodu, medzinárodné spoločenstvo bude musieť okamžite implementovať vopred nastavený sankčný mechanizmus, vyhlásil Netanjahu.