Zahraničie

Japonsko a Nemecko posilnia svoje vzťahy na pozadí aktivít Číny

Berlín a Tokio si zároveň pripomínajú 160. výročie podpísania zmluvy o priateľských vzťahoch a obchode.

Poľský súd pozastavil prevzatie mediálnej skupiny štátnym koncernom

Prevzatie vlastníctva je pozastavené do rozhodnutia súdu vo veci námietky poľského ombudsmana Adama Bodnara. Ten tvrdí, že prechodom do vlastníctva koncernu by sa obmedzil prístup verejnosti k objektívnym informáciám.

COVID pas by v EÚ mohol byť dostupný do konca júna

Uviedol to eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders so spresnením, že najskôr pôjde o pilotný projekt.

Šojgu: Moskva v reakcii na kroky NATO prijíma opatrenia

Ukrajina a jej západní spojenci pred dvoma týždňami Rusko obvinili, že na hraniciach s Ukrajinou zhromažďuje desaťtisíce vojakov, pripomína AFP.

Maďarská vláda rozhodne o zmiernení opatrení

Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 2837 nakazených novým druhom koronavírusu a na komplikácie súvisiace s ochorením COVID-19 zomrelo 272 pacientov.

Izrael plánuje od 23. mája umožniť vstup zaočkovaným turistom s testom

Po prílete na medzinárodné letisko Bena Guriona budú musieť turisti predložiť test na protilátky, ktorý potvrdí, že boli zaočkovaní.

Aktivistu Joshuu Wonga odsúdili na ďalšie štyri mesiace väzenia

Masové protivládne protesty v Hongkongu, ktorých účastníci protestovali proti zasahovaniu Číny do jeho osobitného autonómneho štatútu, sa pravidelne konali od júna 2019.

Európski poslanci vyzvali USA na ambicióznejšie klimatické ciele

Európska únia sa minulý rok zaviazala, že do roku 2030 zníži svoje emisie oxidu uhličitého a ďalších skleníkových plynov o najmenej 55 percent v porovnaní s hodnotami z roku 1990.

Orbán: Maďarsko zaočkovaním troch miliónov ľudí dosiahlo ďalší míľnik

Kompletne je zaočkovaných už vyše 1.250.000 osôb.

Nemecko ukončí od stredy stacionárne kontroly na hraniciach s Českom

Na hraniciach s Tirolskom zastavilo Nemecko kontroly koncom marca a v prípade Česka nemecký minister vnútra Horst Seehofer 30. marca rozhodol o ich predĺžení do 14. apríla.

Navaľnyj žaluje väznicu, lebo mu upiera možnosť čítať Korán

Pred dvoma týždňami Navaľnyj vyhlásil hladovku, ktorou sa domáha adekvátneho lekárskeho vyšetrenia pre bolesti chrbta a necitlivosť končatín.

Johnson: Nové prípady a úmrtia na covid uvidíme aj po uvoľnení

V Anglicku sa od pondelka opätovne otvorili tzv. záhradné pohostinstvá a exteriérové časti reštaurácií či iných gastronomických prevádzok.

V Stuttgarte sa začal proces s členmi krajne pravicovej skupiny

Jedenásť z 12 mužov, ktorí boli zadržaní vlani vo februári, je obvinených z členstva v teroristickej organizácii a porušenia zákona o zbraniach. Dvanásty bol obvinený z podpory teroristickej skupiny.

Stoltenberg: O členstve Ukrajiny v NATO rozhodnú spojenci, nie Moskva

Šéf Aliancie dodal, že Rusko musí ukončiť svoju vojenskú konsolidáciu vo vnútri a v susedstve Ukrajiny, vzdať sa provokácií a okamžite znížiť napätie.

V USA odporučili pozastaviť používanie vakcíny od Johnson & Johnson

Dôvodom odporúčania je predbežná opatrnosť úradov po výskyte šiestich prípadov krvných zrazenín po očkovaní, ktoré teraz vyšetrujú FDA a americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

Krízové opatrenia v Belgicku viedli k zhoršeniu duševného zdravia

Prieskum upozornil na to, že 63 percent dospelých obyvateľov je nespokojných so svojimi súčasnými sociálnymi kontaktmi a takmer tretina z nich, 29 percent, cíti veľkú osamelosť.

Kuleba: Ukrajina chce riešiť konflikt v Donbase diplomaticky

Agentúra Ukrinform informovala, že ukrajinský minister zahraničných vecí Kuleba sa v utorok v Bruseli stretol s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom.

Novým rakúskym ministrom zdravotníctva sa stane Wolfgang Mückstein

Mückstein nahradí 60-ročného Rudolfa Anschobera, ktorý v utorok dopoludnia ohlásil demisiu z dôvodu zdravotných problémov.

Kremeľ zatiaľ nedostal Zelenského žiadosť o rozhovor s Putinom

Rozhovor Zelenského s Putinom by sa v prvom rade mal týkať eskalácie konfliktu na východe Ukrajine, ku ktorej došlo koncom marca.