< sekcia Zahraničie

Abeho koalícia si drží väčšinu v hornej komore japonského parlamentu

Japonský premiér Šinzó Abe. Foto: TASR/AP

Abeho Liberálnodemokratická strana (LDP) a koaličný partner strana Kómeitó získali 71 zo 124 kresiel, o ktorých sa v nedeľu hlasovalo.

Tokio 22. júla (TASR) - Vládna koalícia japonského premiéra Šinzóa Abeho si po nedeľňajších voľbách udržala väčšinu v hornej komore parlamentu. Vyplýva to z výsledkov volieb zverejnených v pondelok, píše agentúra DPA.

Abeho Liberálnodemokratická strana (LDP) a koaličný partner strana Kómeitó získali 71 zo 124 kresiel, o ktorých sa v nedeľu hlasovalo.

Po nedeľňajších voľbách si Abeho koalícia v 245-člennej Snemovni poradcov (Sangiin) zabezpečila celkovo 141 kresiel. Zachovala si tak v hornej parlamentnej komore väčšinu, čo koalíciu podporí pri plánovanom zvyšovaní daní neskôr v priebehu roka - a udrží nažive zámer premiéra zmeniť ustanovenia pacifistickej ústavy krajiny o jej ozbrojených silách.

Polovica z 245 členov hornej komory zákonodarného zboru sa v Japonsku volí každé tri roky na obdobie šiestich rokov.

Japonsko sa v súčasnej ústave, platnej od konca druhej svetovej vojny, zrieka vedenia vojny ako zvrchovaného práva krajiny i hrozby použitia vojenskej sily ako prostriedku riešenia medzinárodných sporov. Zmena ústavy by si vyžadovala dvojtretinovú väčšinu v oboch komorách parlamentu, ako aj referendum voličov.