< sekcia Zahraničie

Maďari pred 25 rokmi vyjadrili snahu zbaviť sa komunistického zovretia

Prezident SR Andrej Kiska (prvý zľava) na spomienkovej slávnosti pri Národnom pamätníku na Keresztúrskom novom verejnom cintoríne v Budapešti. Foto: TASR/MTI

Pripomenul to dnes v Budapešti za účasti hláv štátov krajín Vyšehradskej štvorky a Nemecka maďarský prezident János Áder.

Budapešť 16. júna (TASR) - Pred 25 rokmi 16. júna vzdali Maďari úctu martýrom a hrdinom revolúcie 1956, medzi nimi aj premiérovi Imre Nagyovi popravenému 16. júna 1958.

Pripomenul to dnes v Budapešti za účasti hláv štátov krajín Vyšehradskej štvorky a Nemecka maďarský prezident János Áder, podľa ktorého každý Maďar vtedy cítil, že v Maďarsku nastáva historický obrat.

Sily diktatúry po 16. júni 1989 boli podľa Ádera priebežne nútené k ústupu a krajiny strednej a východnej Európy sa vzájomne inšpirovali k činnostiam v záujme dosiahnutia slobody a nezávislosti v roku, v ktorom padla sovietska ríša.

Podotkol, že od prestrihnutia železnej opony v Maďarsku v tom roku viedla priama cesta k zbúraniu berlínskeho múra a k zjednoteniu Nemecka. Áder zdôraznil, že mnohí obyvatelia vtedajších komunistických krajín museli zomrieť preto, lebo vyjadrili svoju túžbu po slobode.

"Maďari v roku 1956 a aj v roku 1989 vyjadrili, že sú národom slobody a niet mocnosti, ktorá by ich od slobody odvrátila," dodal maďarský prezident.

Prezidenti Česka Miloš Zeman, Poľska Bronislaw Komorowski, Slovenska Andrej Kiska a prezident Spolkovej republiky Nemecko Joachim Gauck si uctili pamiatku politických obetí revolúcie z roku 1956 na Keresztúrskom novom verejnom cintoríne a položili kvety k hrobu I. Nagya.