Quantcast
< sekcia Zahraničie

Afganistan od nástupu Talibanu prišiel o 60 percent novinárov

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP Photo

Slobodu médií najnovšie obmedzil júlový edikt hlavného vodcu Talibanu mullu Hajbatulláha Áchúndzádu, ktorý zakazuje znevažovanie a kritizovanie vládnych predstaviteľov bez uvedenia dôkazov.

Paríž/Kábul 12. augusta (TASR) - Takmer 60 percent afganských novinárov prišlo o prácu alebo utieklo z krajiny od vlaňajšieho augusta, keď sa vlády v Kábule zmocnilo radikálne islamistické hnutie Taliban. Vyplýva to zo správy, ktorú v piatok zverejnila medzinárodná organizácia Reportéri bez hraníc (RSF) so sídlom v Paríži.

Podľa zistení RSF od nástupu režimu Talibanu ukončilo svoju činnosť už 219 z 547 mediálnych organizácií v Afganistane. Tento úbytok najviac postihol ženy pracujúce v novinárskych profesiách.

"Za posledný rok došlo k zdecimovaniu žurnalizmu v Afganistane," uviedol vo vyhlásení generálny tajomník RSF Christophe Deloire, podľa ktorého sú pracovníci afganských médií často vystavení zastrašovaniu, nátlaku či dokonca násiliu.

Z výskumu RSF vyplýva, že v Afganistane v súčasnosti pôsobí už len 656 žien-novinárok, z ktorých drvivá väčšina pracuje v hlavnom meste Kábul. Ešte pred rokom ich pritom v celej krajine bolo viac než 2700. Mnohé z nich odvtedy prišli o prácu pre obvinenia z "nemorálnosti". Tým, ktoré v médiách zostali, sa prudko zhoršili pracovné podmienky, uvádza RSF.

Časť afganských médií musela ukončiť svoju činnosť v dôsledku zákazu vysielania hudby a ďalších početných obmedzení, ktoré zaviedol nový talibanský režim. Ďalšie neboli schopné prežiť bez poskytovania zahraničnej podpory.

Od vlaňajšieho augusta bolo v Afganistane na rôzne dlhú dobu uväznených už minimálne 80 žurnalistov. Podľa RSF sú momentálne za mrežami traja. V indexe slobody tlače, ktorý každoročne zostavuje táto novinárska organizácia, sa Afganistan umiestnil na 156. mieste spomedzi 179 krajín sveta.

Slobodu médií najnovšie obmedzil júlový edikt hlavného vodcu Talibanu mullu Hajbatulláha Áchúndzádu, ktorý zakazuje "znevažovanie a kritizovanie vládnych predstaviteľov bez uvedenia dôkazov".