Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. december 2023Meniny má Oldrich
< sekcia Zahraničie

Taliban umiestňuje kamery do miest vrátane Kábulu

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk

Hovorca dodal, že Taliban v tejto možnej spolupráci rokuje aj s čínskou technologickou spoločnosťou Huawei.

Kábul 25. septembra (TASR) - Afganské vládnuce hnutie Taliban vytvára v mestách v krajine rozsiahlu sieť kamerových systémov. Zvažuje využiť aj plán, ktorý navrhli Spojené štáty pred svojím stiahnutím z Afganistanu v roku 2021. TASR správu prevzala z agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na pondelkové vyjadrenie hovorcu ministerstva vnútra Talibanu.

Sieť kamier, ktoré sa rozmiestnia na dôležitých miestach afganskej metropoly Kábul, ako aj v ďalších oblastiach, je podľa hovorcu súčasťou novej bezpečnostnej stratégie. Jej úplné zavedenie potrvá štyri roky.

Hovorca dodal, že Taliban v tejto možnej spolupráci rokuje aj s čínskou technologickou spoločnosťou Huawei. Hlavným cieľom spolupráce medzi Talibanom a mnohými zahraničnými krajinami vrátane Číny a USA je podľa obsahu týchto stretnutí zabrániť útokom medzinárodných militantných skupín.

Taliban verejne uviedol, že sa sústredí na obnovenie bezpečnosti a má v úmysle zasiahnuť voči extrémistickej organizácii Islamský štát, ktorá sa hlási k mnohým útokom v afganských mestách, pripomína Reuters.

Niektorí analytici však upozorňujú na možný nedostatok finančných prostriedkov Talibanu na pokrytie tohto programu a ľudskoprávne skupiny vyjadrujú znepokojenie, že zdroje budú použité na zásahy voči demonštrantom. Taliban však dôrazne odmietol tvrdenia, že by modernizovaný monitorovací systém porušoval práva Afgancov.

Agentúra Bloomberg News minulý mesiac s odvolaním na nemenovaný zdroj informovala, že Huawei a Taliban dosiahli počas schôdzky "ústnu dohodu" o zmluve na zavedenie monitorovacieho systému.

Hovorkyňa čínskej diplomacie podľa svojich slov nevedela o konkrétnych diskusiách medzi čínskou spoločnosťou a Talibanom, avšak dodala, že Peking podporuje mierový a rekonštrukčný proces v Afganistane a zúčastnené čínske spoločnosti.

Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí povedal, že Washington nie je "partnerom" Talibanu. USA dali podľa hovorcu Talibanu jasne najavo, že je zodpovednosťou hnutia zabezpečiť, aby neposkytovalo teroristom v Afganistane bezpečné útočisko.

V Kábule a iných afganských mestách je v súčasnosti umiestených vyše 62.000 kamier, ktoré sú podľa Talibanu monitorované z centrálnej kontrolnej miestnosti, píše Reuters. Systém bol naposledy aktualizovaný v roku 2008.

Hovorca talibanského ministerstva vnútra uviedol, že systém sa dá porovnať s tými, ktoré využívajú iné veľké mestá. Dodal však, že bude fungovať v súlade s islamským právom šaría, ktoré podľa Reuters zakazuje nahrávanie v súkromných priestoroch.

Bývalý afganský viceprezident Amrulláh Sálih začiatkom roku 2021, keď sa postupne začali z krajiny sťahovať medzinárodné jednotky pod vedením NATO, vyhlásil, že jeho vláda spustí rozsiahlu modernizáciu kamerového monitorovacieho systému v Kábule. Plán v hodnote 100 miliónov dolárov vtedy podľa neho podporila aj koalícia NATO.

Sálih pre Reuters v septembri povedal, že opatrenia, ktoré vláda navrhovala pre vyše dvomi rokmi, boli iné v porovnaní s krokmi, ktoré teraz podniká Taliban. Dodal, že plán navrhovaný pre rok 2021 bol nakoniec zrušený. Podľa agentúry však nie je jasné, či sa plán, na ktorý sa afganský exviceprezident odvolával, bol podobný tomu, ktorý Taliban získal.