Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 26. apríl 2024Meniny má Jaroslava
< sekcia Zahraničie

Z Kábulu odleteli posledné americké lietadlá

Na snímke amerických námorných síl americká vojačka kráča s afganskou rodinou do lietadla amerických vzdušných síl Boeing C-17 Globemaster III počas evakuácie na medzinárodnom letisku Hamída Karzaja v Kábule 25. augusta 2021. Foto: TASR/AP

Pentagón uviedol, že niektorí Američania, ktorí chceli opustiť Afganistan, sa nedokázali dostať na letisko v Kábule a nastúpiť na americké evakuačné lety ešte pred úplným stiahnutím amerických síl.

Washington 31. augusta (TASR) - Z afganského hlavného mesta Kábul odleteli posledné lietadlá americkej armády, potvrdil v pondelok hovorca Pentagónu John Kirby. USA odchodom svojich vojakov tak ukončili najdlhšiu vojnu, akú kedy Washington viedol. Informovali o tom televízia BBC a následne tlačové agentúry AP a AFP.

Posledné americké lietadlo odštartovalo z medzinárodného letiska v Kábule minútu pred polnocou z pondelka na utorok miestneho času, povedal veliteľ amerických ozbrojených síl na Blízkom východe generál Kenneth McKenzie.

Na palube posledného evakuačného letu z Kábulu bol aj veliteľ amerických vojenských pozemných síl v Afganistane generál Chris Donahue, ako aj najvyššie postavený americký diplomat v Kábule Ross Wilson.

Jeden z hliadky hnutia Taliban na letisku v Kábule pre agentúru AP potvrdil, že posledných päť amerických lietadiel odletelo krátko po polnoci miestneho času. V uliciach mesta sa následne ozývala oslavná streľba.

"Americkí vojaci opustili kábulské letisko a náš národ získal úplnú nezávislosť," reagoval hovorca Talibanu Zabíhulláh Mudžáhid.

Pentagón uviedol, že niektorí Američania, ktorí chceli opustiť Afganistan, sa nedokázali dostať na letisko v Kábule a nastúpiť na americké evakuačné lety ešte pred úplným stiahnutím amerických síl.

McKenzie povedal, že Spojené štáty sú však presvedčené, že sa im podarilo evakuovať "veľkú väčšinu" Američanov, ktorí chceli odísť. USA a spojenci evakuovali z Afganistanu približne 123.000 civilistov, píše AFP.

McKenzie zároveň potvrdil správy médií, že hnutie Taliban poskytlo americkým silám veľkú podporu pri zabezpečovaní kábulského letiska. Hoci veci podľa neho nefungovali úplne ideálne, pomoc hnutia bola zásadná, najmä v posledných dňoch odsunu USA, píše BBC.

Fundamentalistické hnutie Taliban po rýchlej ofenzíve prevzalo moc v Afganistane v polovici augusta a USA a ich spojenci sa naliehavo snažili evakuovať desaťtisíce ľudí z krajiny pred 31. augustom, ktorý prezident USA Joe Biden stanovil pre úplný odsun amerických síl z Afganistanu. Pred 20 rokmi ich do tejto krajiny vyslal prezident George Bush mladší ako reakciu na teroristické útoky z 11. septembra 2001.