< sekcia Zahraničie

Afganské ženy protestovali proti nečinnosti sveta ohľadne krízy

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Minulý týždeň vo štvrtok malo zhruba 20 žien povolenie na viac než 90-minútový protestný pochod, niekoľko zahraničných a miestnych novinárov však zbili bojovníci Talibanu.

Kábul 26. októbra (TASR) – Proti nečinnosti medzinárodného spoločenstva v súvislosti s krízou v Afganistane protestovali v utorok v tamojšej metropole Kábul aktivistky, ktoré tak riskovali hnev vládneho islamistického hnutia Taliban. Informovala o tom agentúra AFP.

Zhruba tucet žien mávalo transparentmi, na ktorých bolo napísané „Prečo sa svet ticho pozerá, ako zomierame?" či „Právo na vzdelanie" a „Právo pracovať". Postavili sa tak na odpor Talibanu, ktorý zakázal demonštrácie a násilím ich potlačil po tom, čo sa v auguste opätovne vrátil k moci v Afganistane.

„Žiadame generálneho tajomníka OSN o podporu našich práv na vzdelanie a zamestnanie. V súčasnosti sme zbavené všetkého," povedala pre AFP aktivistka Wahída Amíríová, jedna z organizátoriek protestu.

Demonštrácia v súvislosti s „politickou, sociálnou a ekonomickou situáciou" v Afganistane bola pôvodne plánovaná pred sídlom Misie OSN v Afganistane (UNAMA), v poslednej chvíli však bola premiestnená k vchodu niekdajšej Zelenej zóny, kde sa nachádza viacero veľvyslanectiev západných krajín. Mnoho misií krajinu opustilo po návrate Talibanu k moci, pripomína AFP.

Ozbrojenci Talibanu pri vstupe do prísne zabezpečenej štvrte na začiatku požiadali demonštrantov a novinárov, aby odišli. Reportér agentúry AFP následne videl viac než desať členov hnutia, väčšinou ozbrojených, ako odtláčali novinárov a berú mobilný telefón miestnemu reportérovi, ktorý protestné zhromaždenie natáčal.

„Nemáme nič proti Talibanu, chceme len pokojne demonštrovať," dodala Amíríová.

Symbolické demonštrácie žien sa v Kábule za uplynulých niekoľko týždňov stali pravidelnými, Taliban im totiž stále neumožnil návrat do práce a väčšine dievčat do školy, píše AFP.

Minulý týždeň vo štvrtok malo zhruba 20 žien povolenie na viac než 90-minútový protestný pochod, niekoľko zahraničných a miestnych novinárov však zbili bojovníci Talibanu.