< sekcia Zahraničie

Pri Kábule sa zrútilo lietadlo. Podľa Talibanu patrí americkej armáde

Na snímke trosky lietadla, ktoré havarovalo vo východnom Afganistane v pondelok 27. januára 2020. Ako informovala tlačová agentúra AP, zábery zverejnené na sociálnych sieťach z údajného miesta havárie ukazujú, že by mohlo ísť o zvyšky lietadla Bombardier E-11A, ktoré armáda USA používa elektronický prieskum územia Afganistanu. Foto: TASR/AP

Podľa miestnych úradov sa v provincii Ghazní zrútilo dopravné lietadlo štátnej spoločnosti Ariana Afghan Airlines. Jej generálny riaditeľ však túto informáciu následne poprel.

Kábul 27. januára (TASR) - Americká armáda oznámila, že vyšetruje správy o leteckej havárii, ku ktorej došlo v pondelok v oblasti kontrolovanej radikálnym hnutím Taliban na východe Afganistanu.

Podľa hovorkyne Centrálneho velenia americkej armády (CENTCOM) Beth Riordanovej je stále nejasné, koho lietadlo figuruje v tomto incidente. Riordanová odmietla bezprostredne komentovať ďalšie podrobnosti.

Ako však informovala tlačová agentúra AP, zábery zverejnené na sociálnych sieťach z údajného miesta havárie ukazujú, že by mohlo ísť o zvyšky lietadla Bombardier E-11A, ktoré armáda USA používa na elektronický prieskum územia Afganistanu.

Na snímke trosky lietadla, ktoré havarovalo vo východnom Afganistane v pondelok 27. januára 2020. Ako informovala tlačová agentúra AP, zábery zverejnené na sociálnych sieťach z údajného miesta havárie ukazujú, že by mohlo ísť o zvyšky lietadla Bombardier E-11A, ktoré armáda USA používa elektronický prieskum územia Afganistanu.
Foto: TASR/AP


Podľa novinára napojeného na Taliban patrí havarované lietadlo americkej armáde, píše AP. Daný zdroj ďalej uviedol, že lietadlo je výrazne poškodené.

Hovorca Talibanu vyhlásil, že v provincii Ghazní sa zrútilo lietadlo amerických vzdušných síl, pričom zahynulo "množstvo" amerických vojakov. Hovorca tvrdí, že miesto havárie sa nachádza zhruba desať kilometrov od vojenskej základne USA.

Podľa miestnych úradov sa v provincii Ghazní zrútilo dopravné lietadlo štátnej spoločnosti Ariana Afghan Airlines. Jej generálny riaditeľ však túto informáciu následne poprel s tým, že všetky vypravené pondelkové lety týchto aerolínií sú v poriadku.

Protichodné tvrdenia sa týkajú aj počtu osôb na palube či príčiny havárie. Podľa afganskej spravodajskej stanice Ariana News mohlo byť na palube lietadla 110 ľudí. Tlačová agentúra TASS uvádza, že lietadlo smerovalo z mesta Herát do metropoly Kábul. Iné správy naznačujú, že lietadlo malo namierené do indického Naí Dillí.

Hovorca provincie Ghazní vyhlásil, že lietadlo sa zrútilo približne o 13.10. h miestneho času (09.30 h SEČ), zhruba 130 kilometrov juhozápadne od Kábulu.

Hornatá provincia Ghazní sa nachádza na úpätí pohoria Hindúkuš a v zimnom období tam panujú veľmi nehostinné podmienky. Taliban momentálne ovláda približne polovicu územia tejto provincie.

Posledná veľká havária komerčného lietadla sa v Afganistane stala v roku 2005.

Pri Kábule sa zrútilo dopravné lietadlo, na palube bolo 110 osôb


Na východe Afganistanu sa v pondelok zrútilo dopravné lietadlo. Podľa afganskej spravodajskej stanice Ariana News mohlo byť na palube lietadla 110 ľudí.

Incident sa stal v provincii Ghazní, juhozápadne od hlavného mesta Kábul, informovala stanica BBC s odvolaním sa na miestne úrady.

Lietadlo sa zrútilo zrejme pre technické problémy a po páde ho zachvátili plamene. Stroj podľa prvotných údajov patril štátnej leteckej spoločnosti Ariana Afghan Airlines, jej generálny riaditeľ to však následne na sociálnej sieti Facebook poprel.Tlačová agentúra TASS uvádza, že lietadlo smerovalo z mesta Herát do metropoly Kábul. Iné správy naznačujú, že lietadlo malo namierené do indického hlavného mesta Naí Dillí.

Úrady bezprostredne neposkytli údaje o prípadných obetiach. Lokalita, v ktorej prišlo k incidentu, spadá do oblasti kontrolovanej fundamentalistickým islamským hnutím Taliban. Lietadlo sa zrútilo približne o 13.00 h miestneho času (09.30 h SEČ). Príčina havárie nie je zatiaľ známa.

"Náš tím sa usiluje dostať do danej oblasti, tá je však odľahlá a naše bezpečnostné sily do nej nemajú prístup," uviedol hovorca guvernéra provincie Ghazní, ktorý dodal, že išlo o "boeing patriaci spoločnosti Ariana Afghan Airlines".

Najväčšie havárie dopravných lietadiel na svete od roku 2015
16. augusta 2015 — Indonézia
Indonézske dopravné lietadlo vnútroštátnej linky s 54 ľuďmi na palube sa zrútilo v odľahlej a hornatej časti indonézskej provincie Papua. Išlo o dvojmotorový turbovrtuľový stroj typu ATR 42-300 spoločnosti Trigana.

19. marca 2016 - Rusko
Nikto zo 62 ľudí na palube neprežil haváriu lietadla nízkonákladovej spoločnosti FlyDubai, ktoré sa zrútilo na letisku v ruskom meste Rostov na Done. Z 55 cestujúcich letu FZ981, ktorí sa v čase nešťastia nachádzali na palube Boeingu 737-800 letiaceho z Dubaja do Rostova na Done, bolo 33 žien, 18 mužov a štyri deti.

25. decembra 2016 — Rusko
Lietadlo, prevádzkované Ministerstvom obrany Ruskej federácie s 92 ľuďmi na palube (84 pasažierov, osem členov posádky), sa zrútilo do vôd Čierneho mora. Nehodu nikto neprežil. V dopravnom lietadle Tu-154 sa viezli aj členovia svetoznámeho ruského armádneho speváckeho súboru Alexandrovovci, ktorí mali vystúpiť na ruskej vojenskej základni Humajmím v sýrskej provincii Lázikíja.

11. februára 2018 — Rusko
Nikto z cestujúcich ani členov posádky neprežil haváriu dopravného lietadla regionálnej leteckej spoločnosti Saratovské aerolínie so 71 ľuďmi na palube, ktoré sa zrútilo krátko po vzlietnutí z moskovského medzinárodného letiska Domodedovo. Lietadlo zmizlo z radarov krátko po vzlietnutí z Moskvy. Havarovalo zhruba 80 kilometrov juhovýchodne od ruskej metropoly v blízkosti dediny Argunovo.

18. februára 2018 — Irán
Nikto neprežil nehodu lietadla iránskej leteckej spoločnosti Aseman so 66 ľuďmi na palube. K nehode došlo v hornatej oblasti neďaleko mesta Semírom, ležiaceho 620 kilometrov od Teheránu. Turbovrtuľové lietadlo typu ATR-72 francúzskej výroby narazilo do úbočia vyše 4000 metrov vysokej hory Dena. Lietadlo smerovalo z Teheránu do juhoiránskeho mesta Jásúdž a zrútilo sa približne hodinu po štarte.

18. mája 2018 - Kuba
Pri nehode lietadla, ktoré sa zrútilo po štarte z letiska v Havane, zahynulo 112 ľudí vrátane piatich detí. Prežila len jedna Kubánka. Na palube stroja typu Boeing 737, ktorý prevádzkovali kubánske aerolínie Cubana de Aviación, bolo 102 Kubáncov, traja turisti, dvaja cudzinci a šesť členov posádky z Mexika.

29. októbra 2018 - Indonézia
Haváriu indonézskeho lietadla, ktoré sa zrútilo približne 13 minút po štarte z medzinárodného letiska v Jakarte, neprežil nikto zo 189 ľudí na palube. Boeing-737 MAX 8 smeroval z Jakarty do mesta Pangkal Pinanga. Lietadlo naposledy lokalizovali pri meste Karawang v provincii Západná Jáva, potom zmizlo z radarov a prerušil sa kontakt s posádkou.

10. marca 2019 — Etiópia

Haváriu lietadla Etiópskych aerolínií, ktoré sa zrútilo krátko po štarte z letiska v Addis Abebe, neprežil nikto zo 149 cestujúcich a ôsmich členov posádky. Stroj mal namierené do kenského mesta Nairobi. Medzi obeťami z 35 krajín boli aj manželka, syn a dcéra poslanca slovenského parlamentu Antona Hrnka. Štvrtou slovenskou obeťou havárie bola charitatívna pracovníčka a projektová manažérka Danica Olexová. Príčinou Boeingu 737-8 MAX bol chybný softvér. Išlo už o druhú haváriu lietadla tohto typu v priebehu pol roka.

8. januára 2020 – Irán
Lietadlo typu Boeing 737-800 spoločnosti Ukrainian International Airlines (UIA) na linke PS752 havarovalo krátko po štarte z letiska v Teheráne. Haváriu lietadla pri iránskej metropole, ktoré smerovalo do Kyjeva nikto neprežil. Na palube bolo 176 ľudí. Irán najskôr tvrdil, že haváriu spôsobili technické problémy, ale neskôr priznal, že jeho armáda "neúmyselne" zostrelila ukrajinské lietadlo dvoma raketami protivzdušnej obrany.

\r\n
\r\nTlačová agentúra TASS uvádza, že lietadlo smerovalo z mesta Herát do metropoly Kábul. Iné správy naznačujú, že lietadlo malo namierené do indického hlavného mesta Naí Dillí.
\r\n
\r\nÚrady bezprostredne neposkytli údaje o prípadných obetiach. Lokalita, v ktorej prišlo k incidentu, spadá do oblasti kontrolovanej fundamentalistickým islamským hnutím Taliban. Lietadlo sa zrútilo približne o 13.00 h miestneho času (09.30 h SEČ). Príčina havárie nie je zatiaľ známa.
\r\n
\r\n\"Náš tím sa usiluje dostať do danej oblasti, tá je však odľahlá a naše bezpečnostné sily do nej nemajú prístup,\" uviedol hovorca guvernéra provincie Ghazní, ktorý dodal, že išlo o \"boeing patriaci spoločnosti Ariana Afghan Airlines\".
\r\n
\r\n
Najväčšie havárie dopravných lietadiel na svete od roku 2015
\r\n16. augusta 2015 — Indonézia
\r\nIndonézske dopravné lietadlo vnútroštátnej linky s 54 ľuďmi na palube sa zrútilo v odľahlej a hornatej časti indonézskej provincie Papua. Išlo o dvojmotorový turbovrtuľový stroj typu ATR 42-300 spoločnosti Trigana.
\r\n
\r\n19. marca 2016 - Rusko
\r\nNikto zo 62 ľudí na palube neprežil haváriu lietadla nízkonákladovej spoločnosti FlyDubai, ktoré sa zrútilo na letisku v ruskom meste Rostov na Done. Z 55 cestujúcich letu FZ981, ktorí sa v čase nešťastia nachádzali na palube Boeingu 737-800 letiaceho z Dubaja do Rostova na Done, bolo 33 žien, 18 mužov a štyri deti.
\r\n
\r\n25. decembra 2016 — Rusko
\r\nLietadlo, prevádzkované Ministerstvom obrany Ruskej federácie s 92 ľuďmi na palube (84 pasažierov, osem členov posádky), sa zrútilo do vôd Čierneho mora. Nehodu nikto neprežil. V dopravnom lietadle Tu-154 sa viezli aj členovia svetoznámeho ruského armádneho speváckeho súboru Alexandrovovci, ktorí mali vystúpiť na ruskej vojenskej základni Humajmím v sýrskej provincii Lázikíja.
\r\n
\r\n11. februára 2018 — Rusko
\r\nNikto z cestujúcich ani členov posádky neprežil haváriu dopravného lietadla regionálnej leteckej spoločnosti Saratovské aerolínie so 71 ľuďmi na palube, ktoré sa zrútilo krátko po vzlietnutí z moskovského medzinárodného letiska Domodedovo. Lietadlo zmizlo z radarov krátko po vzlietnutí z Moskvy. Havarovalo zhruba 80 kilometrov juhovýchodne od ruskej metropoly v blízkosti dediny Argunovo.
\r\n
\r\n18. februára 2018 — Irán
\r\nNikto neprežil nehodu lietadla iránskej leteckej spoločnosti Aseman so 66 ľuďmi na palube. K nehode došlo v hornatej oblasti neďaleko mesta Semírom, ležiaceho 620 kilometrov od Teheránu. Turbovrtuľové lietadlo typu ATR-72 francúzskej výroby narazilo do úbočia vyše 4000 metrov vysokej hory Dena. Lietadlo smerovalo z Teheránu do juhoiránskeho mesta Jásúdž a zrútilo sa približne hodinu po štarte.
\r\n
\r\n18. mája 2018 - Kuba
\r\nPri nehode lietadla, ktoré sa zrútilo po štarte z letiska v Havane, zahynulo 112 ľudí vrátane piatich detí. Prežila len jedna Kubánka. Na palube stroja typu Boeing 737, ktorý prevádzkovali kubánske aerolínie Cubana de Aviación, bolo 102 Kubáncov, traja turisti, dvaja cudzinci a šesť členov posádky z Mexika.
\r\n
\r\n29. októbra 2018 - Indonézia
\r\nHaváriu indonézskeho lietadla, ktoré sa zrútilo približne 13 minút po štarte z medzinárodného letiska v Jakarte, neprežil nikto zo 189 ľudí na palube. Boeing-737 MAX 8 smeroval z Jakarty do mesta Pangkal Pinanga. Lietadlo naposledy lokalizovali pri meste Karawang v provincii Západná Jáva, potom zmizlo z radarov a prerušil sa kontakt s posádkou.
\r\n
\r\n10. marca 2019 — Etiópia
\r\n

\r\nHaváriu lietadla Etiópskych aerolínií, ktoré sa zrútilo krátko po štarte z letiska v Addis Abebe, neprežil nikto zo 149 cestujúcich a ôsmich členov posádky. Stroj mal namierené do kenského mesta Nairobi. Medzi obeťami z 35 krajín boli aj manželka, syn a dcéra poslanca slovenského parlamentu Antona Hrnka. Štvrtou slovenskou obeťou havárie bola charitatívna pracovníčka a projektová manažérka Danica Olexová. Príčinou Boeingu 737-8 MAX bol chybný softvér. Išlo už o druhú haváriu lietadla tohto typu v priebehu pol roka.
\r\n
\r\n8. januára 2020 – Irán
\r\nLietadlo typu Boeing 737-800 spoločnosti Ukrainian International Airlines (UIA) na linke PS752 havarovalo krátko po štarte z letiska v Teheráne. Haváriu lietadla pri iránskej metropole, ktoré smerovalo do Kyjeva nikto neprežil. Na palube bolo 176 ľudí. Irán najskôr tvrdil, že haváriu spôsobili technické problémy, ale neskôr priznal, že jeho armáda \"neúmyselne\" zostrelila ukrajinské lietadlo dvoma raketami protivzdušnej obrany.
\n","publisher":{"@type":"Organization","name":"TASR","logo":{"@type":"ImageObject","url":"http://www.tasr.sk/templates/tasr/assets/images/footerlogo_tasr.png","width":82,"height":15}},"description":"Podľa miestnych úradov sa v provincii Ghazní zrútilo dopravné lietadlo štátnej spoločnosti Ariana Afghan Airlines. Jej generálny riaditeľ však túto informáciu následne poprel."}