< sekcia Zahraničie

Aktivisti: Nemecké úrady bagatelizujú sexuálne zločiny medzi migrantmi

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Polícia všetky zistené prípady sexuálneho násilia z ubytovní pre utečencov hlási príslušným spolkovým vládam.

Berlín 7. októbra (TASR) - Nemeckí policajní odborári a skupiny na ochranu ženských práv obvinili miestne úrady zo zľahčovania správ o obťažovaní, sexuálnych útokoch, nútenej prostitúcii a prípadoch znásilnenia, ku ktorým údajne dochádza v ubytovniach pre utečencov. Informovala o tom agentúra Reuters.

Šéf policajných odborov Rainer Wendt vyjadril v utorok presvedčenie, že úrady jednotlivých spolkových krajín problém útokov na ženy v azylových centrách "zametajú pod koberec" z politických dôvodov.

"Je pochopiteľné, že je snaha veci politicky upokojiť. Mnohí sa to snažia ignorovať. Ale realita je iná," vyhlásil Wendt, podľa ktorého je takýto prístup k celému problému kontraproduktívny.

Polícia všetky zistené prípady sexuálneho násilia z ubytovní pre utečencov hlási príslušným spolkovým vládam. O mnohých z nich sa však podľa Wendta ani nedozvie, keďže postihnuté ženy sa kvôli obavám z verejnej potupy často zdráhajú obrátiť na miestne úrady.

Organizácie starajúce sa o migrantov však tvrdia, že majú dôveryhodné správy o sexuálnom násilí od svojich pracovníkov, ale aj od samotných obetí. Upozorňujú pritom, že nejde o izolované incidenty, oficiálne štatistiky o rozsahu celého problému však zatiaľ nie sú k dispozícii.

Nemecký spolkový minister vnútra Thomas de Maiziere v tejto súvislosti varoval pred "neuveriteľným množstvom neoverených informácií", ktoré sa šíria prostredníctvom sociálnych sietí. Nemecké úrady podľa neho všetky takéto podozrenia preverujú a mnohé z nich sa napokon ukážu byť nepravdivé.

Do Nemecka už tento rok prišli státisíce žiadateľov o azyl, pričom až okolo 70 percent z nich tvoria muži. V snahe o zamedzenie sexuálneho násilia aktivisti požadujú oddelené ubytovanie oboch pohlaví a vytvorenie bezpečných zón pre ženy.