< sekcia Zahraničie

Trump sa po klimatickom summite OSN na Twitteri vysmial Thunbergovej

Na archívnej snímke americký prezident Donald Trump. Foto: TASR/AP

Prezidenti a predsedovia vlád sveta v otázke ochrany práv detí zlyhávajú, keďže aj naďalej nerobia nič proti klimatickej kríze, vyhlásila Thunbergová.

New York 24. septembra (TASR) - Americký prezident Donald Trump sa v pondelok neskoro večer na Twitteri vysmial 16-ročnej environmentálnej aktivistke Grete Thunbergovej, ktorá predtým na klimatickom summite OSN v New Yorku pokarhala svetových lídrov, že nepodnikajú dostatočné kroky v boji proti klimatickej zmene a porušujú tak Dohovor o právach dieťaťa prijatý pred 30 rokmi. Informovala o tom agentúra AP.

"Ako sa opovažujete? Ocitli sme sa na prahu masového vymierania a napriek tomu jediné, o čom dokážete hovoriť, sú peniaze. Ste pre nás sklamaním," vytkla počas summitu švédska aktivistka svetovým lídrom.

Šéf Bieleho domu reagoval na jej vyhlásenie v pondelok vo večerných hodinách tweetom, v ktorom napísal: "Pôsobí ako veľmi šťastné mladé dievča, ktoré sa teší na svetlú a krásnu budúcnosť. Je to také milé!"

Trump sa nakoniec napriek svojim skorším vyhláseniam na summite tiež na niekoľko minút ukázal.

Osobitný vyslanec OSN pre klimatický summit Luis Alfonso de Alba označil krátku prítomnosť amerického prezidenta na summite za víťazstvo.

"Mať prezidenta USA v miestnosti je podľa mňa veľmi pozitívny signál," uviedol de Alba.

Generálny tajomník OSN António Guterres v pondelok po skončení medzinárodného summitu oznámil, že 77 krajín (vrátane Slovenska) sa zaviazalo, že do roku 2050 dosiahne uhlíkovú neutralitu, hoci tieto krajiny spoločne vyprodukujú oveľa menej než polovicu celosvetových emisií oxidu uhličitého.

De Alba v tejto súvislosti zdôraznil, že medzi 77 krajinami zaväzujúcimi sa k uhlíkovej neutralite do roku 2050 nie sú najväčší znečisťovatelia - Čína, Spojené štáty, India, Rusko a Japonsko.

Aktivisti vinia štáty OSN za nedostatočný boj proti klimatickej zmene
Švédska environmentálna aktivistka Greta Thunbergová spoločne s 15 mladými ľuďmi z 12 krajín podali na Výbore OSN pre práva dieťaťa (CRC) sťažnosť, v ktorej obviňujú členské štáty OSN, že nepodnikajú dostatočné kroky v boji proti klimatickej zmene a porušujú tak Dohovor o právach dieťaťa prijatý pred 30 rokmi. Informoval o tom v pondelok Detský fond OSN (UNICEF).

"Prezidenti a predsedovia vlád sveta v otázke ochrany práv detí zlyhávajú, keďže aj naďalej nerobia nič proti klimatickej kríze," vyhlásila 16-ročná Thunbergová podľa agentúry DPA na tlačovej konferencii v New Yorku. "Chceme povedať, že už stačilo," dodala.

Klimatický summit OSN je "obrovskou šancou" pre hlavy štátov i vlád, aby dokázali, že to myslia vážne, povedala ďalej Thunbergová a poznamenala, že verí v jeho dobrý výsledok. "Musíme sa však pripraviť na najhoršie a pokračovať ďalej, aj vtedy, ak sa summit skončí so zlým výsledkom," vyzvala mladá aktivistka.

Thunbergová, ktorá svojimi vlaňajšími protestmi pred švédskym parlamentom podnietila vznik hnutia mládeže známeho ako "Piatky za budúcnosť", vystúpila s prejavom aj na samotnom klimatickom summite OSN v New Yorku. Svetových lídrov nahnevaným hlasom obvinila z toho, že svojou nečinnosťou zradili jej generáciu.

Podanie sťažnosti umožňuje dodatočný protokol k Dohovoru o právach dieťaťa. Dohovor, ktorého cieľom je ochrana detí na celom svete, prijalo Valné zhromaždenie OSN v roku 1989.

Mládež vo veku osem až 17 rokov v ich úsilí namierenom proti členským štátom OSN zastupuje istá právnická kancelária. Podporu im vyjadril aj UNICEF, ktorý však nie je oficiálnym partnerom sťažnosti.