Quantcast
< sekcia Zahraničie

Aktivisti žiadajú vyšetrenie smrti migrantov v Melille

Najmenej 18 obetí si vyžiadal piatkový pokus stoviek migrantov o prekonanie plota, ktorý oddeľuje španielsku severoafrickú enklávu Melilla od územia Maroka. Na snímke migranti prichádzajú na španielsku pôdu po prekročení plotov oddeľujúcich španielsku enklávu Melilla od Maroka v španielskej Melille v piatok 24. júna 2022. Foto: TASR/AP

Najnovšia tragédia pri bránach Európskej únie sa odohrala v piatok na úsvite, keď sa približne 2000 migrantov priblížilo k hraniciam Melilly.

Rabat 25. júna (TASR) - Marockí ľudskoprávni aktivisti začali v sobotu požadovať vyšetrenie smrti najmenej 18 afrických migrantov, ktorí boli medzi stovkami ľudí pokúšajúcimi sa o prekonanie plota oddeľujúceho španielsku severoafrickú enklávu Melilla od územia Maroka. Píše o tom agentúra AFP.

Najnovšia tragédia pri bránach Európskej únie sa odohrala v piatok na úsvite, keď sa približne 2000 migrantov priblížilo k hraniciam Melilly. Viac ako piatim stovkám z nich sa podarilo dostať do oblasti, kde sa vykonáva hraničná kontrola, keď prestrihli plot nožnicami.

Trinásť migrantov prišlo následne o život pri zrážkach s marockými a španielskymi bezpečnostnými zložkami, úmrtie piatich ďalších potvrdili neskôr v priebehu dňa.

"Niektorí spadli z vrchu plota" oddeľujúceho obe strany, marockú a španielsku, povedal pre AFP nemenovaný marocký činiteľ.

V sobotu sa do pohraničnej oblasti vrátil pokoj a marocké bezpečnostné jednotky sa rozmiestnili v lesnatej oblasti pozdĺž hraníc, kde už nebolo vidno nijakého migranta, opisuje AFP.

Miestny obyvateľ novinárom povedal, že videl niekoľko autobusov, ktoré vzali migrantov na palubu a odviezli. Iní pravdepodobne odišli sami zo strachu pred konzekvenciami marockej vlády, povedal novinárom francúzskej tlačovej agentúry jeden aktivista z miestnej ľudskoprávnej organizácie AMDH.

Španielsky premiér Pedro Sánchez odsúdil násilnosti na afrických hraniciach svojej krajiny a obvinil z neho mafiu, ktorá obchoduje s ľudskými bytosťami.