Quantcast
< sekcia Zahraničie

Aktivistky vyzvali Ratzingera, aby nepoužíval pápežské meno a tituly

Na archívnej snímke Joseph Ratzinger. Foto: TASR/AP

V súčasnosti 94-ročný Ratzinger čelí obvineniam v štyroch prípadoch nečinnosti a zlyhania. Tieto tvrdenia vo vyjadrení poprel.

Mníchov 24. januára (TASR) - Feministické aktivistky vyzvali emeritného pápeža Josepha Ratzingera, aby v súvislosti s vyšetrovaním prípadov zneužívania duchovnými v mníchovsko-freisinskej arcidiecéze prestal používať svoje pápežské meno Benedikt XVI. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA.

"Očakávame, že Joseph Ratzinger sa vzdá používania svojho pápežského mena a s ním spojených titulov a insígnií,"
uviedla feministická iniciatíva Maria 2.0.

Aktivistky vyhlásili, že Ratzinger, ktorý v spomínanom období pôsobil vo funkcii arcibiskupa, až "takmer bezočivým spôsobom" zľahčoval sexuálne zneužívanie maloletých.

Ratzinger stál na čele rímskokatolíckej arcidiecézy Mníchov–Freising v rokoch 1977–82. V správe, ktorá vznikla z poverenia samotnej arcidiecézy, sa uvádza, že k prípadom pohlavného zneužívania nebolo celé desaťročia pristupované adekvátne.

Dokument hovorí o najmenej 497 obetiach a 235 podozrivých páchateľoch; predpokladá však tiež, že mohlo ísť o podstatne vyššie počty nezverejnených prípadov, vysvetľuje DPA.

Správu o prípadoch sexuálneho zneužívania duchovnými v mníchovsko-freisinskej arcidiecéze v rokoch 1945–2019 vyšetruje mníchovská prokuratúra. Miestni cirkevní hodnostári sú kritizovaní, že namiesto toho, aby preukázali empatiu jednotlivým obetiam zneužívania, tak v prvom rade zjavne konali v záujme obrany duchovenstva.

V súčasnosti 94-ročný Ratzinger čelí obvineniam v štyroch prípadoch nečinnosti a zlyhania. Tieto tvrdenia vo vyjadrení poprel.

Z neadekvátneho konania v niekoľkých prípadoch bol osobne obvinený aj bývalý arcibiskup Friedrich Wetter, ako i úradujúci arcibiskup kardinál Reinhard Marx.

"Táto správa nesmie zostať bez dôsledkov pre mníchovsko-freisinskú arcidiézu, ale ani pre katolícku cirkev ako celok," uviedlo vo vyhlásení feministické hnutie Maria 2.0.