Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. december 2023Meniny má Barbora a Barbara
< sekcia Zahraničie

Albánci v Skopje vyhlásili tzv. albánsku republiku Iliridy

Deti s Macedónskou národnou vlajkou. Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Dvojmiliónové Macedónsko sa v roku 2001 tesne vyhlo občianskej vojne, keď vládne bezpečnostné sily zvádzali boje s albánskymi povstalcami požadujúcimi väčšie práva pre Albáncov.

Skopje 19. septembra (TASR) - "Slávnostné" vyhlásenie tzv. albánskej "republiky Iliridy" prebehlo vo štvrtok v centre macedónskeho hlavného mesta Skopje. Vyhlásenie prečítal jej samozvaný prezident, bývalý poslanec macedónskeho parlamentu a líder prvej albánskej strany v samostatnom Macedónsku Nevzat Halili, informoval srbský spravodajský server Novosti.rs.

Halili uviedol, že k rozhodnutiu o vyhlásení Iliridy sa dospelo "na základe ústavy Spojených štátov, kde je uvedené, že každý človek má právo na sebaurčenie". Ako dodal, požiadavka, aby Macedónsko fungovalo ako dve republiky, spočíva "v príklade bývalej federácie medzi Srbskom a Čiernou Horou," citovali Novosti.

Zároveň požiadal macedónskeho premiéra Nikolu Gruevského, aby "nariadil parlamentu začiatok procesu federalizácie Macedónska". Na zhromaždení v centre Skopje zároveň iniciátori začali s petíciou podpisov občanov za vypísanie referenda o zoficiálnení sformovania republiky Iliridy.

Premiérom novej albánskej "republiky" bude Baki Sulemani a vo vyššom vedení je aj predseda Národného frontu za ľudské práva a slobody Idriz Sinani, píše server. Sinani médiám v albánskom jazyku vyjadril presvedčenie, že po "vyhlásení Iliridy" bude v krajine fungovanie štátu zorganizované na príklade kantónov vo Švajčiarsku. "Jeden parlament bude pre Albáncov, jeden pre Slovanov, a všetkých tých, ktorí budú žiť na území Iliridy. Budú mať rovnaké práva v súlade s medzinárodným právom. My budeme ovládať republiku Iliridu. Celé naše územie budú strážiť gardy Iliridy," povedal Sinani.

Pre albánsky portál Almakos zároveň vyhlásil, že ak tento projekt a ideu Macedónci neprijmú, "problém môže byť vyriešený mierovo - my sme za mier, a ak si želajú vojnu, môžu si vybrať, čo chcú", citujú Novosti.

Dvojmiliónové Macedónsko sa v roku 2001 tesne vyhlo občianskej vojne, keď vládne bezpečnostné sily zvádzali boje s albánskymi povstalcami požadujúcimi väčšie práva pre Albáncov. Boje ukončil zásah západných diplomatov a albánski povstalci vstúpili za cenu ústupkov zo strany Macedónska do politiky.