< sekcia Zahraničie

Albrightová v prejave vo Fultone: Zdá sa, že demokracia je na ústupe

Madeleine Albrightová, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Osemdesiatdvaročná exministerka, ktorá slúžila v administratíve prezidenta Billa Clintona, vystúpila s prejavom na Westminsterskej univerzite vo Fultone v štáte Missouri.

Fulton 20. septembra (TASR) - Zdá sa, že demokracia je celosvetovo na ústupe, vyhlásila vo štvrtok bývalá americká ministerka zahraničných vecí Madeleine Albrightová.

Osemdesiatdvaročná exministerka, ktorá slúžila v administratíve prezidenta Billa Clintona, vystúpila s prejavom na Westminsterskej univerzite vo Fultone v štáte Missouri. Práve na pôde tejto univerzity mal Winston Churchill v roku 1946 známy prejav, v ktorom hovoril o vzniku železnej opony.

Podľa Albrightovej by Spojené štáty mali spolupracovať s celým svetom a nemali by sa izolovať. Uviedla, že americký prezident Donald Trump prispieva k demontáži svetového poriadku, ktorý akceptovali prezidenti z oboch hlavných amerických politických strán od konca druhej svetovej vojny.

Albrightová podľa agentúry AP konštatovala, že súčasná americká zahraničná politika pripomína tú, ktorú rezort diplomacie presadzoval po prvej svetovej vojne, keď mnohí "akceptovali protekcionizmus, zľahčovali vzostup fašizmu, bránili pomoci obetiam útlaku a v konečnom dôsledku ohrozili bezpečnosť nášho sveta".