Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 28. marec 2023Meniny má Soňa
< sekcia Zahraničie

Američania pri zásahu v Somálsku zabila predstaviteľa Islamského štátu

Na snímke vojak hliadkuje pred hotelom Hayat v somálskom Mogadišu 20. augusta 2022. Foto: TASR/AP

Prestrelka sa odohrala v hornatom teréne na severe Somálska, uviedli americkí predstavitelia, ktorí si želali ostať v anonymite.

Washington 27. januára (TASR) - Americká armáda pri vojenskej operácii v Somálsku zastrelila vysokopostaveného predstaviteľa militantnej organizácie Islamský štát (IS/ISIS). Vo štvrtok to oznámil americký minister obrany Lloyd Austin, informuje TASR na základe správy agentúry AFP.

Austin povedal, že pri zásahu, ku ktorému došlo 25. januára, zahynul líder Islamského štátu v Somálsku Bilal El Sudani a jeho spolupracovníci. Dodal, že tento vysokopostavený predstaviteľ IS bol zodpovedný za financovanie operácii po celom svete vrátane Afganistanu.

Prestrelka sa odohrala v hornatom teréne na severe Somálska, uviedli americkí predstavitelia, ktorí si želali ostať v anonymite. Spresnili, že okrem lídra zahynulo aj jeho desať kolegov.

Americká armáda sa na tento zásah pripravovala niekoľko mesiacov. Americký prezident Joe Biden túto vojenskú operáciu schválil začiatkom tohto týždňa, priblížili predstavitelia. Dodali, že cieľom zásahu bolo lídra Islamského štátu v Somálsku zajať.