Quantcast
< sekcia Zahraničie

Bývalá učiteľka priznala, že cvičila džihádistky Islamského štátu

Na archívnej snímke z 2. septembra 2021 budova súdu v meste Alexandria, americkom štáte Virgínia. Foto: TASR/AP

Hlavnou úlohou bolo Američanky údajne učiť ženy používať zbrane - od útočných pušiek AK-47 a granátov až po samovražedné vesty.

Washington 8. júna (TASR) - Američanka Allison Flukeová-Ekrenová sa priznala k tomu, že v Sýrii cvičila jednotku teroristickej organizácie Islamský štát (IS), ktorá pozostávala výlučne zo žien. Takisto priznala vinu z plánovania útokov na ciele na území Spojených štátov vrátane univerzity či obchodného domu. TASR správu prevzala zo stanice BBC.

Obyvateľka Kansasu Flukeová-Ekrenová (42) sa priznala k podpore IS a k tomu, že v sýrskom meste Rakka viedla výcvik vyše 100 žien a dievčat zameraný na páchanie násilných činov. Jej hlavnou úlohou bolo údajne učiť ženy používať zbrane - od útočných pušiek AK-47 a granátov až po samovražedné vesty.

Za vznesené obvinenia hrozí žene až 20 rokov väzenia - verdikt má byť vynesený 25. októbra.

K tomu, že viedla výcvik džihádistiek IS, sa priznala v utorok počas pojednávania, ktoré prebehlo pred súdom v štáte Virgínia. Poprela však, že by do radov IS verbovala aj deti, respektíve že by výcvik absolvovali aj nedospelé dievčatá, uviedla stanica CNN.

Táto bývalá učiteľka vycestovala z USA v roku 2011 a pred príchodom do Sýrie sa podieľala na aktivitách teroristickej skupiny v Líbyi. V minulosti žila aj v Egypte a Turecku.

Jeden zo svedkov vypovedal, že obžalovaná "považovala každý útok, pri ktorom nezahynul veľký počet ľudí, za plytvanie zdrojmi". Svedkovia poukazovali aj na neobvykle vysokú mieru jej radikalizácie, a to aj na pomery militantných džihádistov.

Zo súdnych dokumentov tiež vyplýva, že ženin druhý manžel bol členom militantnej organizácie napojenej na IS a pôsobiacej v Líbyi, ktorá v roku 2012 podnikla útoky na americké objekty v tamojšom meste Bengází.