< sekcia Zahraničie

Američanov obvinených z vraždy policajta odsúdili na doživotie

Obvinení americkí študenti Finnegan Lee Elder (vpravo) a Gabriel Natale-Hjorth si ukazujú krížik na retiazke pred vynesením rozsudku v procese, v ktorom sú obvinení, že na smrť dobodali talianskeho policajta v Ríme v stredu 5. mája 2021. Foto: TASR/AP

Vražda Cerciella Regu vyvolala v Taliansku pobúrenie, pričom policajta jeho krajania oslavujú ako hrdinu.

Rím 6. mája (TASR) - Na doživotie odsúdil v stredu večer súd v Taliansku dvojicu Američanov, ktorí v lete 2019 v Ríme na smrť dobodali talianskeho policajta. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Finnegan Lee Elder (21) sa priznal k vražde 35-ročného karabiniera Maria Cerciella Regu, ku ktorej došlo 26. júla 2019 v skorých ranných hodinách v centre talianskej metropoly. Druhý z mladíkov - Gabriel Natale-Hjorth (21) pomohol skryť vražednú zbraň, a preto podľa talianskeho práva čelil rovnakému obvineniu z vraždy ako Elder. Keďže rozsudok nie je právoplatný, obhajcovia dvojice mužov okamžite po vynesení verdiktu súdu oznámili, že sa proti nemu odvolajú.

Dvojica mužov tvrdila, že konali v sebaobrane. Nevedeli totiž, že Cerciello Rega a jeho kolega sú policajti, keďže zasahovali v civilnom oblečení. Američania si vraj mysleli, že muži sú priateľmi drogového dílera, ktorému oni predtým ukradli tašku a v ktorej neboli drogy ale len obyčajný aspirín. Obeť krádeže, ktorá bola podľa talianskych médií policajným informátorom, upovedomila policajtov, ktorí následne prišli na dohodnuté stretnutie s Američanmi. Tí chceli, aby im údajný drogový díler vrátil ich peniaze výmenou za batoh, ktorý mu ukradli. Elder v následnej konfrontácii Cerciella Regu 11-krát bodol nožom.

Ako uvádza agentúra Reuters, dvojicu pochádzajúcu z Kalifornie tiež súd uznal vinnou z pokusu o vydieranie, napadnutie, kladenia odporu príslušníkom polície a nelegálneho ozbrojovania.

Vražda Cerciella Regu vyvolala v Taliansku pobúrenie, pričom policajta jeho krajania oslavujú ako hrdinu.

Ako dodáva AFP, tento prípad mnohým Talianom pripomenul kauzu Amandy Knoxovej, americkej študentky, ktorá bola usvedčená a neskôr oslobodená v prípade vraždy svojej spolubývajúcej, ku ktorej došlo v roku 2007 meste Perugia.