Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

Amnesty International kritizuje dohodu EÚ a Líbye o návrate migrantov

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Je najvyšší čas skoncovať s týmto bezcitným prístupom, ktorý ukazuje úplnú neúctu k ľudským životom a dôstojnosti, povedal výskumník AI v oblasti migrácie a azylu Matteo de Bellis.

Brusel 31. januára (TASR) - Dohoda medzi Európskou úniou a Líbyou, na základe ktorej sú migranti snažiaci sa dostať do Európy vrátení naspäť a držaní úradmi v "pekelných" podmienkach, sa musí ukončiť. Uviedla to v pondelok medzinárodná ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) pri príležitosti piateho výročia tohto paktu. Informovala o tom agentúra AFP.

AI uviedla, že za týchto päť rokov do Líbye vrátili viac ako 82.000 ľudí, ktorí tam čelili "svojvoľnému zadržiavaniu, mučeniu, držaniu v krutým a neľudským podmienkach, znásilňovaniu a sexuálnemu násiliu, vydieraniu, nútenej práci a nezákonnému zabíjaniu".

AI a ďalší kritici v tejto súvislosti odsudzujú EÚ za odovzdanie povinností v oblasti pohraničnej kontroly Líbyi.

Zmyslom spolupráce na základe sérií dohôd uzavretých od roku 2016 je poskytovanie finančnej pomoci EÚ na podporu líbyjskej pobrežnej stráže, ktorá zachytáva migrantov na mori a vracia ich do Líbye.

"Tieto opatrenia... odvtedy umožnili líbyjským orgánom dopraviť ľudí zadržaných na mori späť do Líbye napriek tomu, že je nezákonné vrátiť kohokoľvek na miesto, kde čelí vážnemu zneužívaniu," uviedla AI vo vyhlásení.

Ilustračná snímka.
Foto: TASR/AP


"Je najvyšší čas skoncovať s týmto bezcitným prístupom, ktorý ukazuje úplnú neúctu k ľudským životom a dôstojnosti. Namiesto toho musí záchranné úsilie zaistiť, aby sa ľudia dostali na bezpečné miesto," povedal výskumník AI v oblasti migrácie a azylu Matteo de Bellis.

Európska komisia tvrdí, že príslušníci líbyjskej pobrežnej stráže "prispievajú k záchrane životov" a majú pôsobiť iba v líbyjských teritoriálnych vodách. Brusel tvrdí, že poslal Líbyi "veľmi dôrazné odkazy", že by mala zatvoriť tamojšie zadržiavacie strediská pre migrantov.

Líbya sa dostala do chaosu po povstaní z roku 2011, keď bol zvrhnutý dlhoročný diktátor Muammar Kaddáfí. V posledných rokoch sa krajina stala hlavnou tranzitnou trasou pre migrantov, väčšinou Afričanov, ktorí sa snažia po mori dostať do Európy.