Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 14. apríl 2025Meniny má Justína
< sekcia Zahraničie

Analytici: Ciele novej EK výrazne ovplyvnila súčasná napätá situácia

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová (vpravo) a predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolová sa radujú po schválení novej Európskej komisie pod vedením Ursuly von der Leyenovej v pléne Európskeho parlamentu 27. novembra 2024 v Štrasburgu. Foto: TASR - Jakub Kotian

Podľa analytika je jednou z najväčších výziev politika rozširovania.

Štrasburg 27. novembra (TASR) - Pre novú Európsku komisiu (EK) pod vedením predsedníčky Ursuly von der Leyenovej budú hlavnými výzvami posilnenie konkurencieschopnosti a obrany Európskej únie, udržateľný rozvoj a boj proti klimatickým zmenám. V rozhovoroch pre TASR sa na tom zhodli Sophia Russack z Centra pre európske politické štúdiá (CEPS) a politický riaditeľ Centra pre európske štúdiá Wilfrieda Martensa Peter Hefele.

Ciele novej eurokomisie sú podľa Russackovej odlišné ako pred piatimi rokmi. Keď sa v roku 2019 ujala Komisia funkcie, najväčším problémom bola zmena klímy. "Bolo to vidieť aj na jej zriadení, keď najsilnejší členovia dostali na starosti portfólio pre Európsku zelenú dohodu (tzv. Green Deal), ekologické riešenia a digitalizáciu. Počas nasledujúcich rokov však pribudli ďalšie problémy, najmä pandémia COVID-19 a vojna na Ukrajine," skonštatovala.

Podľa oboch analytikov preto bolo potrebné vytvorenie nového portfólia pre obranu a posilnenie hospodárstva EÚ. Napriek tomu však podľa Hefeleho v zámeroch EK a jej predsedníčky von der Leyenovej prevláda kontinuita. Okrem obrany a konkurencieschopnosti je podľa jeho slov dôležité a potrebné zameranie sa na stredomorský región a uvítal by aj výrazné obmedzenie regulácií.

Napriek zmene hlavných cieľov EK obaja analytici neočakávajú výrazné zmeny v zelenej politike, hoci pre 27-členný blok to už nie je najdôležitejšia téma. Pripomínajú, že väčšina dôležitých bodov v tejto oblasti bola už prijatá a čaká na riadnu implementáciu. Russack poukázala na nárast konzervatívnych a krajne pravicových politikov v europarlamente, ktorí sa snažia o zmenu či zrušenie Green Dealu. "Takže uvidíme, do akej miery sa im to podarí," uviedla.

Nové ciele EK, ani vytvorenie nových portfólií ju neprekvapili. "Odráža to novú politickú situáciu, v ktorej sa nachádzame. Prechádzame napríklad ekonomicky napätou situáciou, vzdorujeme kríze v oblasti bývania a je potrebné posilnenie obrany," vysvetlila.

Pre Hefeleho je zaujímavé obsadenie jednotlivých portfólií. "Vnímam to ako silný politický signál, že severské a pobaltské krajiny preberajú dôležité úlohy." Ide o novú šéfku európskej diplomacie Kaju Kallasovú z Estónska, litovského eurokomisára pre obranu a vesmírnu agendu Andriusa Kubiliusa a fínsku výkonnú podpredsedníčku a komisárku pre technologickú suverenitu, bezpečnosť a demokraciu Hennu Virkkunenovú. Portfólia ostatných novozvolených eurokomisárov sú podľa neho skôr výsledkom národnej politiky než dlhodobých skúseností.

Podľa analytika je jednou z najväčších výziev politika rozširovania. "Ak nedôjde k výraznému pokroku, vráti sa celý proces späť a oslabí to aj existujúcu Úniu," varoval. Ďalšími veľkými výzvami sú podľa neho reforma spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) a viacročný finančný rámec (VFR) od roku 2027. "To nám jasne naznačí politické priority a to, ako vážne sa berú. Pri všetkých týchto pomerne nových výzvach by sme však nemali zabúdať, že samotné základy EÚ, najmä zdokonalenie jednotného trhu, ešte zďaleka nie sú dosiahnuté," spresnil Hefele.

Pripomenul, že v súvislosti so súčasným obchodným napätím medzi USA a EÚ bolo strategickou chybou, že sa Únia lepšie nepripravila na známe oblasti konfliktu so Spojenými štátmi a teraz musí vzdorovať i tejto výzve.





(osobitný spravodajca TASR Martin Žigo)

Prezident udelil milosť mužovi, ktorý spôsobil dopravnú nehodu

Matúš C. bol odsúdený za spáchanie prečinov z nedbanlivosti pri vedení motorového vozidla. V dôsledku zlého technického stavu vozovky a zlej techniky jazdy v daždivom počasí dostal v zákrute šmyk.

,aktualizované 

- V americkom štáte New York havarovalo malé lietadlo so šiestimi ľuďmi, informovali miestne úrady a média.

- Južná Kórea a Vietnam odsúhlasili rozšírenie hospodárskej spolupráce po stretnutí ministrov.

- Európska komisia (EK) oznámila nový trojročný finančný balík pomoci pre Palestínčanov v celkovej hodnote až 1,6 miliardy eur, informuje TASR.

- Opozičná strana SaS víta rozhodnutie prezidenta SR Petra Pellegriniho vetovať novelu zákona, ktorá zavádza pre generálneho prokurátora nárok na výsluhový dôchodok po štyroch rokoch funkčného obdobia. Vyplýva to z vyjadrenia poslanca Národnej rady SR Ondreja Dostála.

- Vo veku 88 rokov zomrel 10. apríla jeden z najvýznamnejších odborníkov na internú medicínu Jaroslav Daniška.

- Opozičné hnutie Progresívne Slovensko (PS) chce iniciovať poslanecký prieskum v Štatistickom úrade (ŠÚ) SR. Podľa šéfa PS Michala Šimečku totiž úrad, respektíve Infostat, pracuje ako „PR agentúra“ Smeru-SD.

- Ďalšie kolo nepriamych rokovaní medzi Spojenými štátmi a Iránom o jadrovom programe Teheránu sa uskutoční v sobotu v Ríme.

- Prezident SR Peter Pellegrini udelil z humánnych dôvodov milosť 43-ročnému mužovi, ktorý z nedbanlivosti zapríčinil dopravnú nehodu a jednou z jej obetí bol aj jeho jediný desaťročný syn. Ide o prvú milosť udelenú súčasnou hlavou štátu.

- Premiér Malajzie a rotujúci predseda Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) Anwar Ibrahim oznámil, že sa tento týždeň stretne so šéfom mjanmarskej junty Min Aun Hlainom v thajskom Bangkoku.

- Hygienici zaznamenali počas uplynulého týždňa medzi členmi komunity žijúcej v podmienkach s nízkym hygienickým štandardom na Kračanskej ceste v Dunajskej Strede šesť nových prípadov ochorenia na vírusovú hepatitídu typu A.

- Návrh k novele zákona o neziskových organizáciách môže neprimerane zasiahnuť do základných práv a slobôd. Vyplýva to zo stanoviska verejného ochrancu práv (VOP) Róberta Dobrovodského, ktorý o ňom v pondelok listom informoval poslancov Národnej rady SR.

- Transakčnú daň, ktorá funguje od 1. apríla, by bolo treba zrušiť. Uviedol to v pondelok v Bratislave prezident Slovenskej republiky Peter Pellegrini na konferencii Vizio Energo.

- Pri požiari v meste Pszow v Sliezskom vojvodstve neďaleko Ostravy zahynulo päť ľudí, z horiaceho objektu sa podarilo evakuovať 12 osôb.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začínajú štvrtý rokovací týždeň aktuálnej 33. schôdze už v pondelok. V úvode dňa diskutujú o návrhu novely zákona o dani z finančných transakcií z dielne opozičnej SaS, ktorá má odstrániť nerovnosť medzi subjektmi v zdravotníctve.

- Bývalý juhokórejský prezident Jun Sok-jol na súde obhajoval svoje rozhodnutie zaviesť stanné právo.

- V blízkosti železničnej stanice Bratislava predmestie zrazil nákladný vlak muža, ktorý mu vošiel do jazdnej dráhy.

- Ministri práce a sociálnych vecí členských štátov EÚ budú na neformálnom zasadnutí vo Varšave rokovať o dopadoch digitalizácie na trh práce, integrácii znevýhodnených skupín a rovnosti na pracovisku.

- Americký prezident Donald Trump v nedeľu uviedol, že očakáva, že urobí rozhodnutie o Iráne veľmi rýchlo. Vyjadril sa po tom, ako obe krajiny oznámili, že ich rozhovory v Ománe boli v sobotu pozitívne a konštruktívne a že sa dohodli na ďalšom stretnutí tento týždeň.

- Konzervatívny ekvádorský prezident Daniel Noboa zvíťazil v nedeľňajšom druhom kole volieb novej hlavy štátu, oznámila volebná komisia. Jeho ľavicová vyzývateľka Luisa Gonzálezová však odmietla uznať výsledky a tvrdila, že došlo k podvodu.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby navštívil jeho krajinu a lepšie tak pochopil devastáciu, ktorú spôsobuje invázia Ruska. Informovala o tom agentúra AFP, na ktorú sa odvoláva TASR.