Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Zahraničie

Analytička: Ak bude africký štát členom BR OSN, nebude mať právo veta

Valného zhromaždenia (VZ) OSN v New Yorku. Foto: TASR/AP

Analytička očakáva, že téma stáleho zastúpenia Afriky v BR OSN bude súčasťou diskusií na prebiehajúcom Valnom zhromaždení OSN.

New York 26. septembra (TASR) - Africké krajiny sa už niekoľko rokov pokúšajú o presadenie reformy Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN), ktorá by zabezpečila trvalé zastúpenie afrického kontinentu v tejto inštitúcii. Pokiaľ sa tak stane a k reforme naozaj dôjde, africký štát, ktorý bude stálym členom BR OSN však s najväčšou pravdepodobnosťou nebude mať právo veta. Možné taktiež je, že túto pozíciu trvalo neobsadí iba jeden štát a africké krajiny si budú kreslo deliť na princípe rotácie. V rozhovore pre TASR to uviedla analytička Angela Muvumba Sellströmová z univerzity vo švédskej Uppsale.

"Existuje niekoľko argumentov, prečo je dôležité, aby mala Afrika miesto v BR OSN," uvádza analytička. "Prvým je otázka férovosti a zastúpenia. Svet sa od roku 1945 veľmi zmenil a do roku 2050 bude každý piaty človek pochádzať z Afriky. Preto je naozaj zvláštne, že v BR OSN nie je Afrika zastúpená," upozornila Sellströmová.

Druhý argument je podľa odborníčky viac praktický, keďže po skončení studenej vojny sa BR OSN zaoberala najmä konfliktmi na africkom kontinente. Počet rezolúcií ohľadom Afriky síce v uplynulých rokoch klesá, avšak nie preto, že je v Afrike menej konfliktov. BR OSN sa v uplynulých rokoch totiž viac zaoberá tematickými rezolúciami a konfliktmi na Blízkom východe.

BR OSN má v súčasnosti päť stálych členov, ktorí majú právo veta vo všetkých otázkach s výnimkou procedurálnych. Týmito piatimi členmi sú USA, Rusko, Čína, Francúzsko a Veľká Británia. Desať nestálych členov volia členské štáty na regionálnom princípe, pričom Afrike pripadajú tri kreslá. Ich právomoci sú obmedzené, avšak ako uvádza analytička, "pokiaľ sa spoja, majú tiché veto" a môžu prehlasovať stálych členov.

Na trvalú prítomnosť afrických štátov v BR OSN v auguste vyzval generálny tajomník OSN Antonio Guterres a tento krok nedávno podporila aj stála predstaviteľka USA pri OSN. Analytička pripomína, že touto témou sa veľmoci taktiež snažia získať hlasy afrických štátov vo Valnom zhromaždení OSN, a podporu zo strany USA považuje za "dôležitý signál Rusku a Číne".

Afrika stále miesto v BR OSN požaduje už dlhodobo. Muvumba Sellströmová upriamuje pozornosť na tzv. Ezulwinský konsenzus, ktorý africké krajiny predstavili ešte v roku 2005. "Je to dohoda o tom, že africké štáty budú presadzovať dve dodatočné stále kreslá s právom veta a päť nestálych kresiel. Všetci však vieme, že je vysoko nepravdepodobné, že sa im to podarí presadiť. Pokiaľ bude mať Afrika stále zastúpenie v BR OSN, bude pravdepodobne bez dodatočných právomocí, pretože veľká päťka nebude nikdy súhlasiť s odovzdaním práva veta inému štátu," konštatovala.

Pokiaľ dôjde k reforme, analytička neočakáva, že miesto stáleho zástupcu Afriky obsadí iba jeden štát. "Pravdepodobne sa stane to, že africké štáty zavedú akúsi formu rotácie," spresnila. Tá by zaručila reprezentáciu rôznych afrických regiónov.

Muvumba Sellströmová zároveň pripomína, že princíp rotácie na báze geografického zastúpenia africké štáty presadzujú pri volených funkciách v kontinentálnom integračnom zoskupení Africká únia (AU). "Myslím si, že mnohé štáty v Afrike by sa dôrazne bránili tomu, aby krajiny ako Juhoafrická republika, Nigéria alebo Keňa zastupovali celý kontinent. Mali by s tým naozaj veľký problém," zdôraznila.

Analytička očakáva, že téma stáleho zastúpenia Afriky v BR OSN bude súčasťou diskusií na prebiehajúcom Valnom zhromaždení OSN. Nie je však isté, či členské štáty dospejú k finálnej dohode o tejto otázke. Pre schválenie reformy bude podľa nej pravdepodobne nutné pristúpiť k revízii Charty OSN.

"Myslím si, že trvalé miesto pre Afriku v BR OSN je dobrá vec najmä s ohľadom na princíp spravodlivosti a zastúpenia, avšak nie som si istá, či stojí za to pôsobiť v BR OSN bez práva veta, najmä ak to spôsobí ďalšie problémy v súvislosti s tým, kto by mal v rade sedieť a kto nie. Táto ponuka je preto tak trochu jedovatým kalichom, ktorý ostatné štáty ponúkajú africkému kontinentu, keď hovoria, že môžete mať stále miesto v BR OSN, ale bez práva veta. Je to problematické. Nemyslím si však, že africké štáty túto ponuku odmietnu," uzatvára Muvumba Sellströmová.

Prezidentka Murmúová si na UKF prevzala titul doctor honoris causa

Čestný titul jej bol udelený za výnimočný prínos k rozvoju inkluzívneho vzdelávania ako nástroja spoločenskej emancipácie a za posilňovanie demokratických hodnôt.

,aktualizované 

- Vo štvrtok sa v Argentíne začal 24-hodinový generálny štrajk na protest proti úsporným opatreniam, ktoré presadzuje vláda prezidenta Javiera Mileia.

- Slovenská hokejová reprezentácia viedla po úvodnej tretine štvrtkového prípravného zápasu vo švajčiarskom Herisau nad domácim výberom 1:0. Skóre stretnutia otvoril v štvrtej minúte útočník Matej Kašlík.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili vo štvrtok 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o opozičnom návrhu na zmenu podmienok strategických investícií.

- V bytovom dome na Hagarovej ulici v Bratislave horí kotolňa. Polícia na mieste vykonáva potrebné úkony a evakuuje ľudí z budovy. Na mieste sú aj hasiči. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

- Ministri obrany európskych krajín sa vo štvrtok stretli v Bruseli na nových rozhovoroch o možnom nasadení vojakov na Ukrajine s cieľom dohliadať na budúce prímerie s Ruskom.

- Slovenskí futsalisti neuspeli vo štvrtkovom zápase 3. skupiny kvalifikácie o postup na ME 2026 v Litve a Lotyšsku, keď prehrali v Ciorescu s domácim Moldavskom 3:5. Stratili tak šancu prebojovať sa priamo na európsky šampionát.

- Chorvátska vláda vo štvrtok odsúdila postup Srbska, ktoré vyhostilo niekoľkých chorvátskych občanov pre zapojenie sa do protikorupčných študentských protestov.

- Pápež František vo štvrtok nečakane navštívil Baziliku svätého Petra vo Vatikáne s cieľom pozrieť sa na jej rekonštrukciu.

- Poľský veľvyslanec v Rusku vo štvrtok uviedol, že menšia skupina Rusov sa pokúsila narušiť spomienkové podujatie pri príležitosti 15. výročia leteckej tragédie, pri ktorej zahynul poľský prezident Lech Kaczyňski a 95 ďalších ľudí.

- Nórsko plánuje definovať znásilnenie na základe chýbajúceho súhlasu namiesto súčasného dôrazu na násilie, hrozby alebo zneužitie zraniteľnej osoby.

- Španielsky Najvyšší súd vo štvrtok zamietol odvolanie vodcu katalánskych separatistov Carlesa Puigdemonta proti jeho vylúčeniu zo zákona o amnestiách pre podozrenia zo sprenevery verejných financií.

- Európska armáda by nebola adekvátnou náhradou za NATO, uviedol vo štvrtok nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier na návšteve armádneho veliteľstva v západonemeckom meste Koblenz.

- Plénum Národnej rady (NR) SR vo štvrtok odmietlo opozičnú novelu zákona o Fonde na podporu umenia (FPU). Stála za ňou poslankyňa Zora Jaurová (PS). Navrhovala v nej okrem iného presunúť právomoc rozhodovať o poskytovaní dotácií z rady na riaditeľa.

- Do systému štátom podporovaného nájomného bývania môžu byť v budúcnosti zahrnuté aj budovy, ktoré boli prestavané z nebytovej budovy na bytový dom či bytové domy, v ktorých sa menšinovo nachádzajú aj nebytové priestory určené na bývanie.

- Za napadnutie účtu českého premiéra Petra Fialu na sociálnej sieti X hrozia páchateľovi až tri roky väzenia.

- Centrum sociálnych výskumov (CSV) má za cieľ prinášať presné a zrozumiteľné informácie o názoroch a pohľadoch slovenskej verejnosti na spoločenské problémy naprieč politickým spektrom.

- Experti v novej štúdii vydanej vo štvrtok v časopise The Cryosphere varujú, že rakúske ľadovce by sa mohli už v blízkej budúcnosti úplne roztopiť pre klimatickú zmenu.

- Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií začal ďalšie dve konania voči ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) v súvislosti s domom v Chorvátsku. Pre TASR to uviedla šéfka výboru Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

- Bavorská Kresťanskosociálna únia (CSU) vo štvrtok ako prvá z troch strán budúcej nemeckej vlády schválila koaličnú dohodu s Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) a sociálnymi demokratmi (SPD).

- Koalícia sa pri pozmeňovacích návrhoch o transakčnej dani zachovala pokrytecky a zbabelo. Uviedli to vo štvrtok po parlamentnom hlasovaní predstavitelia opozičných strán hnutie Slovensko a Progresívne Slovensko (PS).