Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 11. apríl 2025Meniny má Július
< sekcia Zahraničie

Analytik:Režim Talibanu nikto neuznáva, no mnohé štáty s ním obchodujú

Taliban ukazuje vojenskú techniku počas vojenskej prehliadky pri príležitosti tretieho výročia stiahnutia vojsk pod vedením USA z Afganistanu na leteckej základni Bagram v afganskej provincii Parván v stredu 14. augusta 2024. Foto: TASR/AP

Taliban vládol v približne troch štvrtinách Afganistanu od roku 1996 až do americkej invázie v roku 2001.

Kábul 15. augusta (TASR) - Ani tri roky po obsadení Kábulu hnutím Taliban žiaden štát oficiálne neuznal staronový režim v Afganistane, avšak viaceré krajiny s Talibanom v pozadí spolupracujú vo sfére investícií či obchodu. Pri príležitosti tretieho výročia prevzatia moci Talibanom v Afganistane, ktoré pripadlo na štvrtok, to pre TASR uviedol historik zo Stanfordovej univerzity v americkom štáte Kalifornia Robert Crews.

Taliban vládol v približne troch štvrtinách Afganistanu od roku 1996 až do americkej invázie v roku 2001. K moci sa opäť dostal po odchode vojakov USA a Severoatlantickej aliancie v polovici augusta 2021.

"Súčasné vedenie Talibanu je v oblasti vzťahov s verejnosťou oveľa kultivovanejšie (než v 90. rokoch). Taliban aj na domácej scéne zmenil svoju podobu, napríklad prijatím uniforiem či zavádzaním technológií, čím chce dať najavo, že sa správa ako iné štáty," uviedol Crews.

Historik však zdôrazňuje, že existuje rozdiel medzi vyvolávaním dojmu administratívnej spôsobilosti a tým, čo skutočne dokáže vláda pre ľudí urobiť. A hoci medzinárodné spoločenstvo odsúdilo "politiku rodového apartheidu" zo strany Talibanu, analytik hovorí o umiernenejšom pôsobení radikálneho hnutia, vďaka čomu naň nie je vyvíjaný až taký tlak.

Taliban podľa hovorcu vlády Zabíhulláha Mudžáhida "uznáva existenciu istých problémov týkajúcich sa žien", ale podľa neho ide o vnútornú záležitosť Afganistanu.

Historik zo Stanfordovej univerzity pripomína, že v minulosti prístup Talibanu k ženám symbolizovali výjavy kameňovania. V súčasnosti podľa neho násilie voči ženám nie je tak na očiach. Taliban však postupne vyraďuje ženy a dievčatá z verejného diania a obmedzuje im prístup k vzdelaniu a zamestnaniu. Dievčatá stratili prístup k vyššiemu než len základnému vzdelaniu a mimo domu sa nesmú pohybovať bez mužského sprievodcu. Niektoré mladé ženy dokážu obmedzenia v dochádzke do školy obísť tým, že sa vzdelávajú online, poznamenal Crews.

Hnutie sa chce sústrediť aj na obnovenie bezpečnosti a už vlani začalo v mestách rozmiestňovať kamery. Podľa amerického historika Taliban chápe verejný poriadok svojsky, čo zahŕňa napríklad dohľad nad dodržiavaním morálky podľa islamského práva. Bezpečnostné zložky sa v takýchto prípadoch často dopúšťajú násilia.

"Na druhej strane, strach z Talibanu viedol pri niektorých skutkoch k poklesu zločinnosti," pripustil americký historik. Avšak podľa neho sa Taliban sám dopúšťa niektorých zločinov - jeho predstavitelia si nezriedka pýtajú úplatky a ženy aj proti ich vôli sobášia s inými talibmi. Zároveň dochádza k občasným útokom na jednotky Afganistanu zo strany odboja z oblasti Pandžšír či bojovníkov Islamského štátu - Chorásán.

Afganistan sa podľa hovorcu vlády snaží nadviazať pozitívne vzťahy so všetkými štátmi vrátane západných. Prvého júla sa v Katare uskutočnili rokovania medzi predstaviteľmi viacerých organizácií OSN a Talibanu, avšak k ústupkom sa nepodujala ani jedna zo strán.

"Predpokladám, že čoraz viac štátov sa bude usilovať o nadviazanie bližších vzťahov s Talibanom. Afganistan je bohatý na suroviny a má kľúčový význam pre nadregionálne obchodné projekty," uviedol Crews. Podľa neho štáty v priľahlej oblasti vrátane Číny sa "v mene zisku a geopolitického vplyvu" nebudú v prípade Afganistanu príliš zaujímať o dodržiavanie ľudských práv.

- V Nemecku sa šíri ďalej na sever agresívny druh mravca, ktorý ohrozuje budovy a infraštruktúru. TASR o tom píše podľa piatkovej správy agentúry DPA.

- Prezident SR Peter Pellegrini v piatok prijal v Prezidentskom paláci bývalého prezidenta ČR Miloša Zemana.

- Leteckí záchranári zasahovali v piatok predpoludním v bratislavskej mestskej časti Vajnory, kde na stavbe diaľnice došlo k zavaleniu robotníka stavebným materiálom. Zraneného 27-ročného muža po prvotnom ošetrení transportovali vrtuľníkom do nemocnice v Ružinove.

- Spojenci Ukrajiny jej v piatok prisľúbili novú vojenskú pomoc vo výške 21 miliárd eur. Po rokovaní Kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny v Bruseli to uviedol britský minister obrany John Healey. TASR o tom píše podľa správ agentúr Reuters a DPA a stanice BBC.

- V súvislosti s nákazou slintačky a krívačky (SLAK) vznikne dohľadové monitorovacie centrum. Bude pôsobiť ako hlavné veliace centrum reakcie štátu na vzniknutú situáciu. Na tlačovej konferencii o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok.

- Nemecko v strednodobom a dlhodobom horizonte dodá Ukrajine viac ako 1100 pozemných radarových systémov na detekciu lietadiel, ako aj ďalšie protilietadlové raketové systémy Iris-T.

- Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) predstavil vecný zámer nového zákona o vysokých školách (VŠ).

- Opozičná SaS vyzýva na prehodnotenie a revíziu akčných plánov k Stratégii rovnosti, inklúzie a participácie Rómov do roku 2030 na roky 2025 - 2027, ktoré schválila vláda ešte v decembri 2024.

- Regionálna veterinárna a potravinová správa (RVPS) v Dunajskej Strede vydala opatrenia týkajúce sa núdzovej supresívnej vakcinácie a následného pristúpenia k nevyhnutnej depopulácii chovu hovädzieho dobytka v Dolnom Štále.

- Čína v piatok oznámila odvetné opatrenia a od soboty (12. 4.) zvýši clá na tovar z USA z 84 % na 125 %. To ešte viac vystupňuje obchodnú vojnu medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta. TASR o tom informuje na základe správ AP a AFP.

- Poľské ministerstvo spravodlivosti v piatok zverejnilo odtajnené dokumenty týkajúce sa nákupu sledovacieho systému Pegasus zo zdrojov Fondu spravodlivosti, ktorý je určený na pomoc obetiam trestných činov.

- Transakčná daň škodí slovenským podnikom vo veľmi nevhodnej chvíli. Máme tu obchodnú vojnu, Trumpove clá a potrebujeme robiť všetko pre to, aby sme našu ekonomiku diverzifikovali a podporili, vyjadril sa Michal Truban z PS.

- Slovenská pošta vydá v piatok poštovú známku „Technické pamiatky: Bratislavský propeler“.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali piatkové rokovanie na 33. schôdzi prebratím návrhu k zmene štatútu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán. Obsahuje najmä technické zmeny.

- V niektorých okresoch Slovenska sa v piatok môže vyskytnúť silný vietor. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahu prvého stupňa.

- Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok vyzvala na vynaloženie väčšieho úsilia v boji s osýpkami, ktoré sa šíria v 58 krajinách vrátane Spojených štátov, kde už na ne zomreli dve deti.

- Britský princ Harry sa vo štvrtok na vopred neohlásenej návšteve Ukrajiny stretol s obeťami vojny. Podľa jeho hovorcu ide o súčasť jeho práce v prospech zranených veteránov.

- Hokejisti Washingtonu v zostave s Martinom Fehérvárym zvíťazili v noci na piatok v NHL nad Carolinou 5:4 po nájazdovom rozstrele. Slovenský obranca odohral 21:34 minút a zaznamenal dva plusové body.

- Najvyšší súd Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že administratíva prezidenta Donalda Trumpa musí uľahčiť návrat salvádorského občana, ktorý bol neoprávnene deportovaný do väzenia v jeho rodnej krajine.

- Medzi obeťami štvrtkového zrútenia vrtuľníka do rieky Hudson v New Yorku je aj Agustín Escobar, španielsky generálny riaditeľ pre železničnú infraštruktúru technologickej spoločnosti Siemens, jeho manželka a tri malé deti vo veku štyri až jedenásť rokov.