Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 16. apríl 2025Meniny má Dana a Danica
< sekcia Zahraničie

Analýza: Eurovoľby prekreslia pomer síl v europarlamente

Ľudia kráčajú pred Európskym parlamentom v Bruseli. Foto: TASR/AP

Podľa ENR voličov oslovujú témy ako vojna na Ukrajine, ekonomické vyhliadky, obchodný protekcionizmus, ale aj riziká umelej inteligencie a zamestnanosť, migrácia a klimatické zmeny.

Brusel 5. júna (TASR) - Od štvrtka do nedele budú voliči v celej EÚ voliť poslancov Európskeho parlamentu (EP). Očakáva sa, že v eurovoľbách sa presadí krajná pravica, no v niektorých členských štátoch sú stredobodom pozornosti voličov najmä národné otázky. V stredu to v rozsiahlej analýze uviedla Európska redakcia (ENR), ktorej súčasťou je aj TASR. Informuje bruselský spravodajca TASR.

Medzi 6. a 9. júnom v 27 členských štátoch EÚ môže približne 370 miliónov voličov rozhodnúť o 720 poslancoch Európskeho parlamentu na obdobie rokov 2024 - 2029. Výsledok eurovolieb prispeje aj k zostaveniu budúcej Európskej komisie, ktorej súčasná šéfka Ursula von der Leyenová dúfa v druhé funkčné obdobie.

Podľa ENR voličov oslovujú témy ako vojna na Ukrajine, ekonomické vyhliadky, obchodný protekcionizmus, ale aj riziká umelej inteligencie a zamestnanosť, migrácia a klimatické zmeny.

Najnovšie prieskumy verejnej mienky ukazujú posilnenie krajnej pravice v EP, pričom kedysi okrajové strany zvyšujú svoj vplyv naprieč Úniou. Vo všeobecnosti sa očakáva, že európsky politický stred vydrží tento tlak a bude udávať tón európskej politike.

Volebné kampane v celej EÚ finišujú, no v niektorých krajinách bude hlasovanie zatienené národnými problémami, ktoré najviac trápia voličov.

Podľa prieskumov verejnej mienky dve hlavné krajne pravicové frakcie – Európski konzervatívci a reformisti (ECR) a skupina Identita a demokracia (ID) – získajú približne štvrtinu kresiel. Voličov získavajú na odpore proti elitám, klimatickej politike EÚ, zvýšenej migrácii a kvôli ekonomickej neistote.

"Dnes je priestor na vybudovanie inej väčšiny v Európskom parlamente a pre iný typ politiky," povedala minulý týždeň talianska premiérka a šéfka pravicovej strany Bratia Talianska (FdI) Giorgia Meloniová. Hoci jej poslanci sú v skupine ECR, netají sa, že existujú styčné body s frakciou ID, kde je Marine Le Penová a jej Národné zhromaždenie (RN). Ide o boj proti nelegálnemu prisťahovalectvu, zelený prechod či obrana európskej identity.

Vo Francúzsku má v prieskumoch RN jasný náskok (32,5 percenta), kým Valerie Hayerová, líderka liberálnej parlamentnej skupiny Obnovme Európu (RE) a spojenec prezidenta Emmanuela Macrona, na druhom mieste len 16-percentnú podporu.

V Španielsku najnovší predvolebný prieskum predpovedá víťazstvo Španielskej socialistickej robotníckej strany (PSOE), no predošlé prieskumy za víťaza určili konzervatívnu Ľudovú stranu (PP). Lídri hlavných politických strán sa však sústreďujú najmä na vnútorné záležitosti ako je zákon o amnestii proti niekoľkým katalánskym separatistom a rôzne korupčné kauzy.

Portugalsko aj tento rok čelí obavám z nízkej volebnej účasti. V roku 2019 nevolilo približne 69 percent oprávnených voličov.

V Slovinsku sa počas eurovolieb uskutočnia aj tri referendá, vrátane hlasovania o eutanázii a legalizácii kanabisu. Vládne strany dúfajú, že to zvýši voličskú účasť - podľa prieskumu pre denník Delo sa voliť chystá 39 percent voličov, čo by bola doteraz najvyššia účasť v eurovoľbách.

V Poľsku, kde sa vlani dostala k moci proeurópska vláda Donalda Tuska, bola kampaň poznačená aktivitami nespokojných farmárov, ktorých podporuje opozičná pravicovo-nacionalistická strana Právo a spravodlivosť (PiS).

V Česku populistické zoskupenia ako Sloboda a priama demokracia (SPD) urobili v týchto eurovoľbách z migrácie veľkú tému. Aj strana ANO expremiéra Andreja Babiša, hoci patrí k liberálom v EP, sa postupne stala hlasným kritikom EÚ a ostro vystupuje proti zelenej dohode a Paktu o migrácii a azyle.

Fico a Plenkovič hovorili o plyne, ocenili posilnenie spolupráce

Fico a Plenkovič sa počas rozhovorov zhodli na viacerých otázkach vrátane potreby posilňovať vzájomný obchod a spolupráce v oblasti nelegálnej migrácie.

- Celovečerný koncertný film dokumentujúci tri vystúpenia britskej skupiny Depeche Mode v mexickom hlavnom meste príde do kín koncom tohto roku, oznámila formácia.

- Bývalý vodný slalomár Alexander Slafkovský odstúpil z funkcie predsedu Komisie športu sekcie divokých vôd Slovenskej kanoistiky. Na poste pôsobil od 8. marca.

- Vysoko rizikové zápasy talianskej Serie A sa v ďalšej sezóne nebudú hrávať vo večerných termínoch. V stredu to oznámilo tamojšie ministerstvo vnútra, ktoré tak reagovalo na víkendové násilnosti futbalových fanúšikov počas rímskeho derby.

- Polícia zadržala obvineného Daniela B., ktorý čelí podozreniam zo spáchania viacerých trestných činov extrémizmu. Pre TASR to potvrdil hovorca bratislavskej krajskej polície Michal Szeiff.

- Ruský prezident Vladimir Putin bude vo štvrtok s katarským emirom Tamímom bin Hamadom Ál Sáním rokovať o situácii na Ukrajine a na Blízkom východe, uviedol Kremeľ.

- Množstvo podnikateľov v súčasnosti poukazuje na to, ako musia odvádzať tisícky eur mesačne na transakčnú daň, ktoré potom nemôžu ísť na mzdy zamestnancov. Zdôraznilo to v stredu na tlačovej konferencii Progresívne Slovensko.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu odmietli novelu rokovacieho poriadku parlamentu z dielne opozičných poslancov z klubu Slovensko, Za ľudí a KÚ.

- Polícia evidovala v súvislosti s utorkovým (15. 4.) futbalovým zápasom medzi Spartakom Trnava a Slovanom Bratislava desať incidentov, ktoré zadokumentovala ako priestupky.

- Medziročný rast inflácie v eurozóne sa v marci 2025 mierne spomalil na 2,2 % z 2,3 % vo februári.

- Opozičná strana SaS žiada koalíciu, aby z rokovania v Národnej rade SR stiahla novelu zákona o neziskových organizáciách alebo ju pri hlasovaní nepodporila.

- Americký prezident Donald Trump v rozhovore pre televíziu Fox News uviedol, že plánuje predstaviť nový program poskytovania peňazí nelegálnym imigrantom výmenou za ich dobrovoľný odchod zo Spojených štátov.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začali stredajšie rokovanie diskusiou o novele zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov SR z dielne opozičného hnutia Slovensko.

- Futbalisti Manchestru United chcú natiahnuť sériu bez prehry v tejto sezóne Európskej ligy (EL) už na dvanásť zápasov.

- Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) v stredu ráno odcestoval na oficiálnu návštevu Chorvátska, kde sa stretne s najvyššími predstaviteľmi krajiny, informuje spravodajca TASR.

- Hasiči zasahovali v stredu ráno pri požiari elektrickej kolobežky v pivničných priestoroch bytového domu na Ulici Československej armády v Košiciach.

- Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) opäť pripravuje budovanie protipovodňových opatrení na rieke Slatina v obci Zvolenská Slatina. TASR o tom informoval hovorca SVP Marián Bocák.

- Hokejisti Minnesoty a St. Louis získali záverečné 2 miestenky do play off v Západnej konferencii NHL. Oba tímy o tom rozhodli vo svojom záverečnom zápase v základnej časti v sezóne, Wild zvíťazili v noci na stredu nad Aneheimom 3:2 po predĺžení a Blues nad Utahom 6:1.

- Peruánsky súd v utorok poslal exprezidenta Ollantu Humalu i jeho manželku Nadine Herediovú na 15 rokov do väzenia. Obaja boli obvinení z prijímania nezákonných finančných prostriedkov na úspešnú volebnú kampaň v roku 2011 od brazílskej stavebnej firmy Odebrecht.

- Rozpočtový úrad Bieleho domu navrhol zrušiť financovanie mierových misií OSN s odvolaním sa na neúspechy operácií v Mali, Libanone a Konžskej demokratickej republike. Vyplýva to z interných dokumentov, ktoré má k dispozícií agentúra Reuters.

- V ženevskom sídle Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) v utorok pokračovali rokovania, ktorých cieľom je doladiť návrh prelomovej zmluvy zameranej na lepšiu prípravu na pandémie a boj proti nim.