Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 3. august 2026Meniny má Jerguš
< sekcia Zahraničie

Anglicko a Wales zaznamenali najsuchší júl v histórii meraní

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Henrich Mišovič

V Anglicku podľa ústavu namerali 6,5 milimetra zrážok, čo je zhruba desať percent obvyklého priemeru, zatiaľ čo vo Walese 9,3 milimetra.

Londýn 3. augusta (TASR) - Anglicko a Wales zaznamenali najsuchší júl v histórii meraní, oznámil v pondelok na základe predbežných údajov britský meteorologický ústav Met Office. Júl na juhu Anglicka bol podľa správy vôbec najsuchší od roku 1836 a zároveň najteplejší. Jeden z najteplejších júlov z hľadiska priemernej teploty zažili aj vo Walese. Informovala o tom stanica Sky News, píše TASR.

Kombinácia rekordného sucha, mimoriadneho tepla a bezprecedentného množstva slnečného svitu priniesla jeden z najvýraznejších letných mesiacov v našich historických záznamoch,“ uvádza sa v správe Met Office.

V Anglicku podľa ústavu namerali 6,5 milimetra zrážok, čo je zhruba desať percent obvyklého priemeru, zatiaľ čo vo Walese 9,3 milimetra.

Obzvlášť sucho bolo v júli v južnej časti Anglicka, kde júli úhrn zrážok dosiahol iba 1,9 milimetra, čiže tri percentá priemernej hodnoty. Londýn a jeho predmestia patria medzi 19 anglických oblastí, kde v minulom mesiaci nespadlo viac ako jeden milimeter zrážok. Ani budúci týždeň podľa podľa predpovede neprinesie výdatný dážď.

Vodárenské spoločnosti v niektorých častiach Anglicka a Walesu už zaviedli zákaz na používania hadíc na domácu spotrebu a polievanie rastlín.

Rekordné vlny horúčav v máji a júni viedli podľa odhadov k 2877 nadmerným úmrtiam v Anglicku, uviedla AFP s odvolaním sa britské úrady.