Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

Arménsko a Azerbajdžan sa dohodli na prímerí

Na snímke zo záznamu na kanáli YouTube, ktorý zverejnilo arménske ministerstvo obrany v utorok 13. septembra 2022, azerbajdžanskí vojaci prekračujú arménsko-azerbajdžanskú hranicu a približujú sa k arménskym pozíciám. Foto: TASR/AP

Arménske ministerstvo obrany v stredu vo večerných hodinách oznámilo, že ostreľovanie utíchlo, píše DPA.

Jerevan 15. septembra (TASR) - Po dvoch dňoch ťažkých bojov medzi Azerbajdžanom a Arménskom sa v stredu podľa vyjadrení arménskych zdrojov podarilo dosiahnuť medzi oboma stranami prímerie. TASR správu prevzala od agentúry DPA a APA.

Prímerie začalo platiť od 20.00 h miestneho času (18.00 SELČ), oznámil tajomník arménskej bezpečnostnej rady Armen Grigorjan v hlavnom meste Jerevan.

"Za účasti medzinárodného spoločenstva sa dospelo k dohode o prímerí," spresnil. Azerbajdžan to doposiaľ nepotvrdil.

Arménske ministerstvo obrany v stredu vo večerných hodinách oznámilo, že ostreľovanie utíchlo, píše DPA.

Počas bojov, ktoré vypukli v noci z pondelka na utorok, zahynulo podľa arménskeho premiéra Nikola Pašinjana viac než 100 Arménov. Pašinjan v parlamente vyhlásil, že 50 kilometrov štvorcových územia krajiny je v rukách protivníka. Azerbajdžanská strana hovorila o 54 obetiach v radoch svojich ozbrojených síl.

Napriek zjavne dosiahnutému prímeriu sa však arménske vedenie v dôsledku útokov Azerbajdžanu dostalo pod tlak. Tisícky demonštrantov v hlavnom meste Jerevan požadovalo v stredu večer odstúpenie premiéra Pašinjana, ktorému vyčítali prílišnú zhovievavosť voči Baku, spresňuje DPA.

Arménsko kvôli útoku požiadalo o pomoc Rusko. Moskva je však v súčasnosti zaneprázdnená vojenskou inváziou na Ukrajine. V utorok rozhodla aliancia bývalých sovietskych republík iba o vyslaní prieskumnej misie do oblasti konfliktu. Misia by na miesto mala doraziť vo štvrtok.

V prípade najnovších bojov ide o najhoršiu vojenskú eskaláciu medzi oboma postsovietskymi krajinami od druhej vojny o Náhorný Karabach z jesene 2020, počas ktorej zahynulo viac ako 6500 ľudí.