Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 25. máj 2024Meniny má Urban
< sekcia Zahraničie

Arménsko obvinilo Azerbajdžan z dokončenia etnických čistiek

Na archívnej snímke etnickí Arméni z Náhorného Karabachu a pozorovatelia EÚ jazdia svojimi autami do mesta Goris v arménskom regióne Sjunik. Foto: TASR/AP

Azerbajdžan dôrazne odmietol tieto obvinenia a uviedol, že Arméni sa môžu slobodne vrátiť, pokiaľ budú súhlasiť so životom pod azerbajdžanskou vládou.

Haag 16. apríla (TASR) - Arménsko v utorok pred Medzinárodným súdnym dvorom (MSD) v Haagu vyhlásilo, že je odhodlané usilovať o mier s Azerbajdžanom v Náhornom Karabachu. Uviedlo to napriek tomu, že svojho kaukazského suseda obvinilo z "dokončenia etnických čistiek" v tomto spornom regióne, píše TASR s odvolaním sa na agentúru AFP.

Právny spor v súvislosti s "etnickými čistkami" prichádza v čase, keď medzi oboma krajinami opäť rastie vojenské napätie po minuloročnom konflikte v spornej horskej oblasti.

Zástupca arménskej vlády uviedol, že Baku "systematicky vymazáva všetky stopy prítomnosti etnických Arménov vrátane arménskeho kultúrneho a náboženského dedičstva".

Azerbajdžan dôrazne odmietol tieto obvinenia a uviedol, že Arméni sa môžu slobodne vrátiť, pokiaľ budú súhlasiť so životom pod azerbajdžanskou vládou.

Baku ešte v pondelok na pôde MSD uviedlo, že Jerevan využíva vzájomný súdny spor na vedenie verejnej mediálnej kampane voči Azerbajdžanu. Sťažnosť Arménska označilo za unáhlenú a vyzvalo tribunál OSN, aby prípad zamietol.

Arménsko a Azerbajdžan viedli o Náhorný Karabach dve vojny, začiatkom 90. rokov a v roku 2020. Azerbajdžanské sily vlani v septembri v bleskovej ofenzíve región obsadili a ukončili tri desaťročia trvajúcu vládu arménskych separatistov nad touto enklávou.

MSD vydal v decembri 2021 mimoriadne nariadenie, ktorým obe strany vyzval, aby sa vyhýbali podnecovaniu a podpore rasovej nenávisti. Tento súd však nemá mechanizmy na presadenie svojich rozhodnutí.

Náhorný Karabach podľa medzinárodného práva patrí Azerbajdžanu, ale obývali ho prevažne Arméni. Väčšina z nich odtiaľ ušla, keď Azerbajdžan získal v oblasti kontrolu.

Arménsko sa následne opäť obrátilo na MSD a žiada, aby Azerbajdžanu prikázal stiahnuť svojich vojakov z Karabachu a umožnil arménskym utečenom bezpečný návrat domov. Súd v novembri Azerbajdžanu nariadil, aby takýto návrat osôb umožnil.