< sekcia Zahraničie

Predsedom vlády Arménska sa stal Nikol Pašinjan

Nikola Pašinjan, archívna snímka. Foto: TASR/AP

Pašinjanom vedený centristický blok Môj krok získal v predčasných voľbách, ktoré sa konali v decembri 2018, 60 percent voličských hlasov a tým aj parlamentnú väčšinu.

Jerevan 14. januára (TASR) - Arménsky prezident Armen Sarkisjan v pondelok podpísal výnos o vymenovaní Nikola Pašinjana za predsedu vlády. S odvolaním sa na prezidentskú kanceláriu o tom informovala agentúra TASS.

Prezidentská kancelária vo svojom vyhlásení spresnila, že prezident postupoval v súlade s ústavou. Podľa nej politická strana, ktorá získala v parlamente absolútnu väčšinu, nominuje kandidáta na post predsedu vlády, ktorý je potom do funkcie vymenovaný automaticky, výnosom hlavy štátu.

Ako uviedla agentúra DPA, 43-ročný Pašinjan zastával funkciu predsedu arménskej vlády od mája 2018, keď sa k moci dostal po veľkých protestoch, ktoré viedli k pádu dlhoročného premiéra Serža Sarkisjana. Pašinjan žiadal predčasné voľby, aby získal kontrolu v parlamente, v ktorom dominovali jeho politickí nepriatelia.

Pašinjanom vedený centristický blok Môj krok získal v predčasných voľbách, ktoré sa konali v decembri 2018, 60 percent voličských hlasov a tým aj parlamentnú väčšinu. Pašinjan a jeho vláda tak môžu presadzovať svoj programom zameraný na hospodárske reformy či boj s korupciou.