Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 24. február 2024Meniny má Matej
< sekcia Zahraničie

Sýria odovzdala dokument o pripojení sa k zákazu chemických zbraní

Sýrsky prezident Bašár Asad Foto: TASR/AP

Asad oznámil, že v najbližších dňoch pošle Sýria Spojeným národom dokumenty, potrebné pre pripojenie sa krajiny k Dohovoru o zákaze chemických zbraní.

Moskva 12. septembra (TASR) - Sýria uskutoční zámer odovzdať chemické zbrane len vtedy, ak Spojené štáty prestanú hroziť útokom voči krajine, povedal dnes sýrsky prezident Bašár Asad v rozhovore pre ruskú televíziu Rossija 24.

V rozhovore Asad oznámil, že v najbližších dňoch pošle Sýria Spojeným národom dokumenty, potrebné pre pripojenie sa krajiny k Dohovoru o zákaze chemických zbraní.

Medzitým OSN potvrdila, že Sýria odovzdala dokument, ktorý je prvým krokom k pripojeniu sa k dohovoru. List teraz prekladajú, informovala agentúra AP.

Sýrsky prezident tiež uviedol, že Damask začne odovzdávať informácie o svojich zásobách chemických zbraní mesiac po tom, ako sa pripojí k Dohovoru o zákaze chemických zbraní, uviedla tlačová agentúra Reuters.

Podľa Asadových slov bude Sýria presvedčená o možnosti zavŕšiť nevyhnutné procesy až vtedy, keď Damask uvidí, že Spojené štáty naozaj chcú stabilitu v regióne, prestanú s hrozbami, snahou o útok, a tiež s dodávkami zbraní teroristom.

Sýrski povstalci trestajú alavitov za údajný chemický útok vládnej armády

Sýrske bojové lietadlá ostreľovali jednu z nemocníc v povstalcami kontrolovanom meste Báb, vzdialenom 30 kilometrov severovýchodne od strategicky významnej lokality Aleppo na severe krajiny.

Ako informovali sýrske opozičné zdroje, o život prišlo 11 civilistov, vrátane dvoch lekárov. Oddelenie urgentného príjmu a rádiológia sú po náletoch úplne zničené.

Vláda správy o nálete nekomentovala, ale štátna tlačová agentúra SANA dnes informovala, že armáda pri operácii v blízkosti mesta Báb zabila 14 teroristov, čo je termín používaný vládnymi zdrojmi na označenie ozbrojencov bojujúcich na strane opozície.

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Londýne dnes oznámilo, že povstalci dobyli dedinu Um al-Lukás v provincii Kunajtra v blízkosti Izraelom okupovaných Golanských výšin. Pod kontrolou povstalcov je po ťažkých bojoch s mnohými obeťami na životoch na oboch stranách aj viacero postov sýrskej armády v tejto oblasti.

Sýrske štátne médiá okrem toho informovali, že vládne jednotky postúpili aj k väčšinou kresťanmi obývanej dedine Malúlá neďaleko Damasku, pričom sa im už podarilo dobyť stred obce a gréckokatolícky kláštor sv. Tekly, kde napriek bojom zostalo niekoľko rehoľných sestier.

Nemenovaný obyvateľ obce pre agentúru AP povedal, že vládne jednotky sa snažia získať aj kontrolu nad hotelom, ktorý sa nachádza na kopci nad dedinou a ktorý obsadili povstalci. Dodal, že najprudšie boje sa dnes odohrávajú v západnej časti dediny.

Povstalci do dediny vstúpili minulý týždeň, a to prakticky bez boja, pretože strážny post vládnych jednotiek zrovnali so zemou pri samovražednom atentáte.

Dedina Malúlá podporovala sýrsky režim, aj keď všade naokolo bolo územie kontrolované povstalcami. Pred vypuknutím občianskej vojny bola vyhľadávaným cieľom turistov, keďže sa tam nachádza niekoľko historicky cenných stavieb a navyše je jedným z posledných miest na zemeguli, kde sa ešte stále hovorí po aramejsky - jazykom, ktorý používal údajne aj Ježiš.

SOHR dnes informovalo aj o zvýšení počtu obetí údajnej masakry v alavitmi obývanej dedine v strednej časti Sýrie. O život tam podľa najnovších údajov prišlo 22 ľudí.

V dnes vydanom vyhlásení konštatovalo, že ozbrojenci z frontu Džabhat an-Nusra, napojeného na sieť al-Káida, zastrelili 16 alavitov a šiestich beduínov v utorok, po útoku na dedinu Maksar al-Hisán ležiacu východne od mesta Homs. Medzi obeťami je sedem žien, traja muži vo veku nad 65 rokov a štyri deti mladšie ako 16 rokov. Útočníci ich zastrelili v ich domoch. Žiadna z obetí podľa SOHR nepatrila k provládnym milíciám, aj keď aktivisti z Homsu ešte v stredu tvrdili opak.

Ako pripomína agentúra Reuters, ozbrojené skupiny napojené na al-Káidu spustili najnovšie kampaň "oko za oko", počas ktorej sa mstia za údajné chemické útoky spáchané vládnou armádou. Cieľom mnohých takýchto útokov sú práve oblasti obývané alavitmi.

K alavitskej sekte, ktorá je odnožou šiitského islamu, sa hlási aj prezident Bašár Asad. Počet útokov na alavitov zo strany radikálnych ozbrojencov bojujúcich na strane opozičných vojsk, kde majú prevahu sunnitskí moslimovia, stúpa, upozorňuje agentúra Reuters.


AP: CIA už viac ako mesiac dodáva do Sýrie ľahšiu výzbroj

Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) začala sýrskym povstalcom dodávať ľahšiu výzbroj už pred viac ako mesiacom - po tom, ako americký prezident Barack Obama rozhodol o vyzbrojení opozície v Sýrii, uviedla dnes tlačová agentúra AP.

Nemenovaní predstavitelia tajnej služby potvrdili, že CIA tiež zorganizovala, aby sýrska opozícia dostala protitankovú výzbroj - ako napríklad protitankové strely - prostredníctvom tretej strany, pravdepodobne cez niektorú z krajín Perzského zálivu.

O pomoci dodávanej povstalcom informovali ako prvé americké denníky Washington Post a Wall Street Journal. Veliteľ najvyššej vojenskej rady Slobodnej sýrskej armády generál Salím Idrís dnes poprel, že by povstalci dostali od Spojených štátov takúto pomoc. CIA zverejnené informácie nekomentovala.

Podľa nemenovaných zdrojov AP bola väčšina pomoci dodaná prostredníctvom tretej strany, čo by mohlo vysvetliť, prečo Idrís o priamej pomoci USA nehovorí. Pomoc sa údajne poskytuje veliteľom, ktorých preverila CIA a cestou dôveryhodných strán. Avšak nakoniec USA zbrane stratia z dohľadu, keď sa dostanú do rúk bojovníkov.

Sýrski povstalci stále žiadajú sofistikovanejšie protiletecké zbrane, aby mohli zostreliť helikoptéry sýrskeho režimu. Lenže ani Spojené štáty, ani susedné krajiny Sýrie - ako sú Jordánsko alebo Izrael - nechcú, aby mali povstalci zbrane, ktoré by mohli padnúť do rúk povstaleckej skupiny Front al-Nusrá, prepojenej s al-Káidou alebo Hizballáhu.