Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 18. júl 2024Meniny má Kamila
< sekcia Zahraničie

Assange po dohode s úradmi USA prizná vinu, vyplýva z dokumentov súdu

Julian Assange hovorí k médiám pred ekvádorským veľvyslanectvom v Londýne, 19. mája 2017. Foto: TASR/AP

Podľa očakávania bude odsúdený a 62 mesiacov väzenia, čo je čas, ktorý vo väzení už strávil a po vyslovení rozsudku sa vráti domov do Austrálie.

Washington 25. júna (TASR) - Zakladateľ servera Wikilieaks Julian Assange podľa očakávania tento týždeň prizná vinu v súvislosti s porušením amerického zákona o špionáži v rámci dohody s úradmi USA, ktorá by mohla ukončiť jeho väznenie v Británii a umožniť návrat domov, vyplýva z dokumentov súdu. TASR informuje podľa utorkovej správy agentúr Reuters, AP a AFP.

Assange podľa týchto dokumentov predstúpi pred federálny súd na súostroví Severné Mariány v Západnom Tichomorí a prizná sa k obvineniam zo sprisahania za účelom nezákonného získavania a šírenia utajovaných informácií o národnej obrane USA, uviedlo americké ministerstvo spravodlivosti v liste podanom na súde.

Podľa očakávania bude odsúdený a 62 mesiacov väzenia, čo je čas, ktorý vo väzení už strávil a po vyslovení rozsudku sa vráti domov do Austrálie. Pojednávanie sa uskutoční v stredu o deviatej hodine ráno miestneho času (01.00 h SELČ), spresňuje Reuters.

Washington žiadal o vydanie Assangea do USA za údajné sprisahanie po tom, ako zverejnil státisíce uniknutých tajných dokumentov týkajúcich sa vojen v Afganistane a Iraku.

Assange sa proti vydaniu do USA bráni už viac než desať rokov. Sedem rokov strávil na veľvyslanectve Ekvádoru v Londýne, posledných päť rokov v prísne stráženom britskom väzení Belmarsh.

Veľké mediálne organizácie, obhajcova slobody tlače či napríklad aj austrálsky parlament odsudzujú stíhanie Assangea na základe amerického zákona o špionáži z roku 1917, ktorý nikdy predtým nebol v súvislosti so zverejnením tajných informácií použitý.

Wikileaks: Assange už opustil väzenie a odletel z Británie


Portál Wikileaks v utorok uviedol, že jeho zakladateľ Julian Assange opustil väzenie v Británii, kde bol doposiaľ zadržiavaný, a odletel z krajiny. K oznámeniu došlo krátko po zverejnení informácií, podľa ktorých sa Assange po dohode s úradmi USA prizná k vine v súvislosti s porušením amerických zákonov o špionáži, čo mu umožní návrat domov do Austrálie. TASR informuje podľa agentúr Reuters a DPA.

Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange hovorí na balkóne ekvádorského veľvyslanectva v Londýne, 5. februára 2016.
Foto: TASR/AP


Assange podľa portálu odcestoval z Británie z letiska Stansted ešte v pondelok popoludní.

"Julian Assange je voľný," uvádza sa v príspevku na účte Wikileaks na platforme X.

"Z väzenia Belmarsh s maximálnym stupňom ochrany odišiel v pondelok 24. júna v ranných hodinách po tom, čo tam strávil dovedna 1901 dní. Kauciu mu udelil londýnsky najvyšší súd a popoludní nastúpil na palubu lietadla na letisku Stansted a odletel z Británie," dodáva portál.

Po príspevku zverejnil Wikileaks aj krátke video, na ktorom vidieť zrejme Assangea, ako ho prevážajú na letisko a ako nastupuje do lietadla, píše DPA.

Portál krátko predtým uviedol, že Assange predstúpi pred federálny súd na súostroví Severné Mariány v Západnom Tichomorí a prizná sa k obvineniam zo sprisahania za účelom nezákonného získavania a šírenia utajovaných informácií o národnej obrane USA. Vyplýva to zo súdneho dokumentu, ktorý podalo americké ministerstvo spravodlivosti.

Austrálsky premiér: Prípad Assangea sa "naťahoval" už príliš dlho


Austráska vláda v utorok uviedla, že vie o právnom konaní zakladateľa portálu Wikileaks Juliana Assangea v USA a dodala, že jeho prípad sa "naťahoval" príliš dlho. TASR informuje podľa agentúr Reuters a AFP.

Z dokumentov súdu vyplýva, že Assange, ktorý je austrálskym občanom, sa dohodol o priznaní viny v záujme zaistenia svojej slobody. Pred súd by mal predstúpiť na súostroví Severné Mariány, čo je americké územie v Tichomorí.

Podľa austrálskeho premiéra Anthonyho Albanesseho je jasné, že prípad Assangea sa "naťahoval príliš dlho a nič by sa nedalo získať jeho pokračujúcim väznením," píše Reuters.

Vláda v Austrálii dodala, že nie je vhodné záležitosť ďalej komentovať vzhľadom na prebiehajúce súdne konanie.

Assangeova manželka Stella v utorok poďakovala všetkým, ktorí ich doposiaľ podporovali. "Julian je voľný!!!" napísala na platforme X po potvrdení, že Assange opustil múry londýnskej väznice Belmarsh a odletel z Británie. "Slovami sa nedá vyjadriť naša nesmierna vďačnosť" všetkým, ktorí podporovali celosvetové ťaženie za jeho prepustenie, dodala.

Assangeova matka Christine podľa agentúry AFP pre austrálske médiá vyjadrila vďačnosť, že jeho "utrpenie" sa teraz konečne končí.

Lietadlo s Assangeom na palube sa cestou na súostrovie Severné Mariány zastaví v thajskej metropole Bangkok na doplnenie paliva a vody, uvádza AFP s odvolaním sa na nemenovaný zdroj.

Na základe dohody o priznaní viny by mal byť odsúdený na päť rokov väzenia, ktoré si už medzičasom odpykal, a mohol by sa vrátiť domov do Austrálie.