Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 3. marec 2024Meniny má Bohumil, Bohumila
< sekcia Zahraničie

AstraZeneca obnovila testovanie vakcíny proti ochoreniu COVID-19

Na archívnej snímke z 18. júla 2020 logo britsko-švédskeju farmaceutickej firmy AstraZeneca v britskom meste Cambridge. Foto: TASR/AP

Klinické testy vakcíny proti koronavírusu prerušili po tom, čo sa u jedného z účastníkov prejavili vedľajšie účinky.

Londýn 12. septembra (TASR) - Britsko-švédska farmaceutická spoločnosť AstraZeneca v sobotu oznámila, že obnovila klinické testovanie očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19. Firma na to dostala súhlas od britských regulačných úradov po prestávke, spôsobenej ochorením britskej dobrovoľníčky. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

"Klinické testovanie vakcíny proti koronavírusu označovanej ako AZD1222, ktorú vyvíja firma AstraZeneca spoločne s Oxfordskou univerzitou, sa v Spojenom kráľovstve obnovilo po potvrdení britského Úradu pre reguláciu liekov (MHRA), že je testovanie bezpečné," napísal farmaceutický gigant vo vyhlásení.

AstraZeneca prerušila klinické testy vakcíny proti koronavírusu po tom, čo sa u jedného z účastníkov, u ženy, prejavili vedľajšie účinky, uviedla v utorok 8. septembra hovorkyňa spoločnosti Michele Meixellová, ktorú citovala agentúra DPA.

Firma AstraZeneca na vývoji vakcíny spolupracuje so spomínanou Oxfordskou univerzitou. Koncom augusta začala s finálnou treťou fázou klinických testov, ktoré sa konajú v Británii, Brazílii, Spojených štátoch a Juhoafrickej republike. Oxfordská univerzita oznámila, že na celom svete dostalo vakcínu v rámci klinického testovania približne 18.000 ľudí.

Meixellová informovala, že AstraZeneca testovanie v dôsledku incidentu, ku ktorému došlo u pacientky v Británii, dobrovoľne prerušila. Oxfordská univerzita v oznámení napísala, že pri takých rozsiahlych testoch sa "očakáva, že niektorí účastníci ochorejú a každý prípad treba dôkladne posúdiť, aby sa zaručilo starostlivé hodnotenie bezpečnosti" testovania.

Vytvorená bola nezávislá komisia, ktorá mala preveriť bezpečnosť klinického testovania, čo firma aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) označili za bežný krok.

Komisia "uzavrela svoje vyšetrovanie a odporučila regulačnému úradu MHRA, aby klinické testovanie v Spojenom kráľovstve obnovil, lebo je bezpečné".

Kandidát na vakcínu od firmy AstraZeneca je jedným z deviatich po celom svete, ktoré sú v súčasnosti v pokročilom treťom štádiu testovania na ľuďoch.

Oxfordská univerzita v sobotňajšom oznámení neuviedla informácie o ochorení pacientky, a to z dôvodu utajovania totožnosti účastníkov - hovorca firmy AstraZeneca však tento týždeň povedal, že u ženy sa prejavili ťažké neurologické príznaky, ktoré si vynútili prestávku v testovaní vakcíny.

Takéto prestávky v testovaní liekov sú bežné, dodala agentúra AP.