< sekcia Zahraničie

AstraZeneca sa dohodla na dodávkach vakcíny proti koronavírusu do EÚ

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Podľa Soriota aliancia IVA bude spolupracovať s Európskou komisiou a ďalšími európskymi krajinami, aby zabezpečila, že každému v Európe bude dodaná táto vakcína.

Londýn/Rím 14. júna (TASR) - Britsko-švédsky farmaceutický koncern AstraZeneca podpísal kontrakt s európskou alianciou Inclusive Vaccines Alliance (IVA) na dodávku 400 miliónov dávok potenciálnej vakcíny proti novému koronavírusu.

Túto vakcínu vyvinula AstraZeneca v spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Britsko-švédska firma uviedla, že chce zvýšiť výrobu vakcíny, ktorú bude počas aktuálnej pandémie poskytovať bez zisku. Dodávky by sa mali začať koncom tohto roka.

Toto je prvý kontrakt podpísaný alianciou IVA, ktorú založili Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Holandsko, aby zabezpečili dostatok vakcín pre členské štáty Európskej únie (EÚ) a ďalšie krajiny.

Táto dohoda "zabezpečí, že stovky miliónov ľudí v Európe budú mať prístup k tejto vakcíne, samozrejme, ak bude fungovať, čo by sme mali vedieť na konci leta," povedal šéf AstraZeneca Pascal Soriot novinárom. Dodal, že prvé údaje sú pozitívne a dávajú nádej, že bude účinná.

Podľa Soriota aliancia IVA "bude spolupracovať s Európskou komisiou a ďalšími európskymi krajinami, aby zabezpečila, že každému v Európe bude dodaná táto vakcína". AstraZeneca má v Európe "sebestačnú dodávateľskú sieť" s výrobcami, napríklad v Holandsku, Nemecku či Taliansku, uviedol Soriot.

Podľa zdroja z talianskeho ministerstva zdravotníctva budú mať k vakcíne prístup všetky členské štáty EÚ. Štyri krajiny, ktoré uzavreli dohodu, zaplatia za celý objem dodávok a ostatné štáty sa budú môcť pripojiť za rovnakých podmienok. Dodal, že záujem prejavili aj Čína, Brazília, Japonsko a Rusko.

Britská lieková agentúra MHRA schválila začiatok tretej fázy testovania vakcíny. Na zasadnutí ministrov zdravotníctva EÚ sa v piatok (12. 6.) aliancia IVA dohodla na zlúčení svojich aktivít s aktivitami EK.

AstraZeneca uzavrela už viacero dohôd týkajúcich sa produkcie vakcíny, napríklad s americkou vládou. Cieľom koncernu je vyrobiť 2 miliardy dávok vakcíny.