< sekcia Zahraničie

Atentát na mešitu v Afganistane si vyžiadal najmenej 47 mŕtvych

Ľudia si prezerajú šiitskú mešitu v juhoafganskom meste Kandahár, v ktorej došlo k samovražednému bombovému útoku v piatok 15. októbra 2021. Foto: TASR/AP

Atentát sa odohral týždeň po samovražednom bombovom útoku na šiitskú mešitu v severoafganskom Kundúze, ktorý si vyžiadal 46 mŕtvych.

Kábul 15. októbra (TASR) - Najmenej 47 obetí na životoch a 70 zranených si vyžiadal samovražedný bombový útok, ku ktorému došlo v šiitskej mešite v juhoafganskom meste Kandahár počas piatkových modlitieb, uviedli zdroje islamistického hnutia Taliban. Informuje o tom agentúra AFP.

K zodpovednosti za krviprelievanie v mešite Fátimíja v provincii Kandahár sa doposiaľ nikto neprihlásil. Atentát sa odohral týždeň po samovražednom bombovom útoku na šiitskú mešitu v severoafganskom Kundúze, ktorý si vyžiadal 46 mŕtvych. K tomuto útoku sa prihlásila afganská odnož džihádistickej organizácie Islamský štát (IS), známa ako Islamský štát – Chórasán (IS-K).

Ľudia si prezerajú šiitskú mešitu v juhoafganskom meste Kandahár, v ktorej došlo k samovražednému bombovému útoku v piatok 15. októbra 2021.
Foto: TASR/AP


Očití svedkovia piatkového útoku v Kandaháre uviedli, že došlo k štyrom explóziám, pričom dve boli vnútri mešity a dve vonku. Na piatkových modlitbách sa spravidla zúčastňujú stovky ľudí, pripomína AFP. Mešita Fátimíja je najväčšou mešitou menšinových šiitov v Kandaháre.

Militantné hnutie Taliban po prevzatí vlády v Afganistane prisľúbilo, že zaistí ochranu šiitskej menšiny, ktorá počas predošlej vlády hnutia v 90. rokoch 20. storočia čelila prenasledovaniu. Šiitskí moslimovia sú často terčom najväčších útokov sunnitských extrémistov, ku ktorým patria aj džihádisti z IS.