Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 25. apríl 2024Meniny má Marek
< sekcia Zahraničie

Austrálčania tvrdia, že našli loď kapitána Cooka, USA to spochybňujú

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Na základe archívnych a archeologických dôkazov som presvedčený, že ide o Endeavour, uviedol riaditeľ Austrálskeho národného námorného múzea Kevin Sumption.

Newport/Sydney 7. februára (TASR) - Austrálski vedci tvrdia, že pri pobreží amerického štátu Rhode Island našli vrak plachetnice Endeavour, na ktorej kapitán James Cook podnikol historickú plavbu do Austrálie a na Nový Zéland. Výskumníci o tom informovali na webovej stránke Austrálskeho národného námorného múzea. Tento objav však spochybnili odborníci z USA a tvrdenia Austrálčanov označili za predčasné.

Loď potopili britské sily v americkom prístave Newport počas americkej vojny za nezávislosť v roku 1778. Avšak až po viac než dvoch storočiach sa objavili prvé náznaky, kde by sa mohol vrak slávnej plachetnice nachádzať – miesto bolo označované ako RI 2394. Vedci v tejto oblasti preskúmali od roku 1999 niekoľko vrakov lodí z 18. storočia.

"Na základe archívnych a archeologických dôkazov som presvedčený, že ide o Endeavour," uviedol riaditeľ Austrálskeho národného námorného múzea Kevin Sumption.

S tým nesúhlasia americkí partneri výskumu z Rhode Island Marine Archaeology Project (Rimap). Vo svojom vyhlásení varujú pred unáhlenými závermi austrálskych kolegov, ktorých považujú za ovplyvnených "emóciami alebo politikou". Dodali tiež, že Austrálčania týmto oznámením porušili zmluvu o výskume.

Zo slávnej plachetnice Endeavour zostalo len 15 percent konštrukcie. Aj preto je podľa amerických odborníkov jej presná identifikácia komplikovaná a neistá.

Na archívnej snímke replika lode HMS Endeavour
Foto: TASR/AP


"Rimap zverejní legitímne výsledky štúdie, až keď bude dokončená. Tomu však musí predchádzať riadny vedecký postup," uviedla riaditeľka Rimapu Kathy Abbassová.

Na lodi Endeavour sa plavil James Cook na Tahiti, neskôr na Nový Zéland a v roku 1770 do Austrálie, kde zmapoval jej východné pobrežie. Na palube sa viezlo 94 členov posádky so zásobami na rok a pol. Boli tam aj ošípané, hydina či koza, ktorá posádke poskytovala mlieko.

Plachetnica počas výpravy uviazla na Veľkej koralovej bariére, odkiaľ ju musela posádka zložito vyslobodzovať. Okrem toho ochorelo 84 z 94 z jej členov, najmä na maláriu a úplavicu. Veľká časť posádky počas plavby chorobám podľahla.

Aj napriek týmto nezdarom bola výprava považovaná za veľký úspech, James Cook bol povýšený a dostal novú loď – HMS Resolution. Z plachetnice Endeavour sa stala bežná dopravná loď, ktorá prevážala ľudí na Falklandy. Nakoniec sa pod menom Lord Sandwich 2 dostala do Ameriky, kde ju Briti v roku 1788 počas vojny za nezávislosť zo strategických dôvodov potopili.