Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 27. február 2024Meniny má Alexander
< sekcia Zahraničie

Austrália bude žiadať od pasažierov z Číny negatívny test na covid

Ilustračné foto. Foto: TASR Lukáš Grinaj

Čína takmer tri roky uplatňovala stratégiu nulového výskytu covidu.

Sydney 1. januára (TASR) — Austrália sa v nedeľu stala ďalšou krajinou, ktorá bude od cestujúcich prichádzajúcich z Číny, Hongkongu alebo Macaa vyžadovať, aby sa preukázali negatívnym výsledkom testu na ochorenie COVID-19. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a Reuters.

Minister zdravotníctva Mark Butler uviedol, že k tomuto dočasnému opatreniu, ktoré nadobudne účinnosť 5. januára, pristúpila jeho krajina z dôvodu "momentálneho nedostatku komplexných informácií" o pandemickej situácii v Číne, ako aj s cieľom ochrániť Austráliu pred rizikom zavlečenia potenciálnych nových variantov koronavírusu SARS-CoV-2 a vzhľadom na rýchlo sa vyvíjajúcu situáciu v Číne.

Hoci viac ako 97 percent dospelých Austrálčanov dostalo aspoň jednu dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19, vláda v Canberre sa obáva, že čínske úrady nedostatočne informujú o aktuálnej situácii alebo o tom, ktoré varianty koronavírusu v populácii kolujú.

"V Austrálii máme našťastie ľahko dostupné vakcíny a liečbu a vysokú základnú imunitu obyvateľstva," povedal Butler.

Vláda tiež podľa neho zvažuje dodatočné opatrenia vrátane testovania vzoriek odpadovej vody z lietadiel a dobrovoľného odberu vzoriek na letiskách pri príletoch.

Podobné opatrenie v Európe už zaviedli, Taliansko, Španielsko, Francúzsko a Británia. Mimo Európy k nemu zatiaľ prikročili India, USA a Kanada, ktorá ho oznámila len niekoľko hodín pred Austráliou.

Čína takmer tri roky uplatňovala stratégiu nulového výskytu covidu. Po jej zrušení 7. decembra 2022 v mestách v celej krajine prudko stúpol počet infikovaných a nemocnice sú plné pacientov. Čínske úrady zároveň od 25. decembra prestali každý deň zverejňovať údaje o počte nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a úmrtiach na ochorenie COVID-19.

Navyše od 8. januára prestane Peking od príchodzích vyžadovať, aby išli do karantény, stále však potrebujú negatívny výsledok testu PCR urobený do 48 hodín pred odletom.