Quantcast
< sekcia Zahraničie

Austrália hlási druhý deň najvyšší počet hospitalizovaných s covidom

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

V utorok bolo v krajine hospitalizovaných s covidom takmer 5600 osôb, čo je vôbec najviac od začiatku pandémie.

Sydney 26. júla (TASR) - Počet ľudí hospitalizovaných s ochorením COVID-19 v Austrálii dosiahol v utorok už druhý deň v poradí nové maximum. Rastie i počet úmrtí súvisiacich s touto infekciou. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Najnovšia vlna pandémie v Austrálii vypukla po tom, čo sa v krajine rozšírili subviarianty BA.4 a BA.5 variantu omikron. V utorok bolo v krajine hospitalizovaných s covidom takmer 5600 osôb, čo je vôbec najviac od začiatku pandémie.

Za uplynulých 24 hodín zaznamenali v Austrálii aj 100 úmrtí súvisiacich s covidom. Ide o druhý najvyšší počet od začiatku pandémie. Najviac úmrtí – 102 – zaznamenali v Austrálii pritom len v sobotu.

Za posledných sedem dní pribudlo v tejto tichomorskej krajine takmer 330.000 nových prípadov nákazy koronavírusom. Odborníci však predpokladajú, že skutočný počet novonakazených môžu byť v skutočnosti dvojnásobný.

Najnovšia vlna pandémie komplikuje v súčasnosti situáciu v nemocniciach i domovoch dôchodcov. V štáte Viktória je momentálne pre chorobu práceneschopných vyše osem percent zamestnancov zdravotníctva.

Austrália podobne ako mnohé iné krajiny už zrušila tie najprísnejšie pandemické opatrenia. Austrálske úrady zatiaľ odolávajú tlaku na ich opätovné zavedenie a odporúčajú radšej prácu z domu a vyzývajú ľudí, aby sa dali zaočkovať posilňujúcou dávkou protikoronavírusovej vakcíny.

Dvoma dávkami vakcíny sa v Austrálii doposiaľ dalo zaočkovať približne 95 percent ľudí starších než 16 rokov a približne 71 percent obyvateľov je zaočkovaných i posilňujúcou dávkou. Od začiatku pandémie zaznamenali v krajine 9,2 milióna prípadov nákazy koronavírusu a 11.181 súvisiacich úmrtí.