< sekcia Zahraničie

Kritická situácia v okolí Sydney. Megapožiar už ohrozuje domy

Na snímke hasenie lesného požiaru v Koorainghate v austrálskom štáte Nový Južný Wales (NSW) 12. novembra 2019. Austrálsky štát Nový Južný Wales (NSW), kde sa nachádza aj najľudnatejšie mesto krajiny Sydney, vyhlásil v pondelok v súvislosti s očakávanými katastrofickými požiarnymi stav núdze, ktorý bude platiť sedem dní. FOTO TASR/AP Foto: TASR

Meteorológovia predpovedajú, že v ďalších dňoch bude ešte teplejšie, suchšie a veternejšie počasie.

Canberra 6. decembra (TASR) - Niekoľko lesných požiarov severne od Sydney, ktoré už horia niekoľko týždňov, sa spojili a podľa austrálskych hasičov vytvorili "megapožiar" ohrozujúci domy na okraji mesta. Informovala o tom v piatok agentúra DPA.

Hasičský zbor pôsobiaci vo vidieckych častiach štátu Nový Južný Wales uviedol, že 60-kilometrová línia požiaru pustoší niekoľko národných parkov vrátane Wollemi, Yengo a Dharug. V oblasti sa spojilo pravdepodobne viac než osem požiarov.

Tieto požiare zatiaľ spálili pôdu s rozlohou približne 335.000 hektárov. Od centra Sydney je najbližší lesný požiar vzdialený 75 kilometrov.

Meteorologický úrad uviedol, že rozsiahle požiare "sú v niektorých prípadoch príliš veľké na to, aby mohli byť teraz uhasené".

V štáte Nový Južný Wales horí viac ako 100 požiarov a bojuje s nimi viac než 2800 hasičov.

Mesto Sydney bolo v piatok zahalené hustým dymovým oparom. Uzavreli desiatky škôl a zrušili niekoľko športových podujatí. Podľa úradov dôjde možno aj k uzavretiu pláží, ak sa kvalita vzduchu nezlepší.

Meteorológovia predpovedajú, že v ďalších dňoch bude ešte teplejšie, suchšie a veternejšie počasie.

Expremiér Malcolm Turnbull zverejnil na Instagrame fotografiu zadymeného Sydney a uviedol, že nikdy nič také nevidel. "Realita klimatickej zmeny - horúcejšie a suchšie znamená viac požiarov," konštatoval.