Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 21. jún 2024Meniny má Alojz
< sekcia Zahraničie

Austrália po dvoch rokoch otvorila hranice pre zaočkovaných turistov

Na archívnej snímke kajakári pádlujú okolo budovy opery v Sydney. Foto: TASR/AP

Na vstup do Austrálie je potrebné zaočkovanie dvoma dávkami vakcíny. Výnimkou je taktiež akceptovaná jednodávková očkovacia látka výrobcu Johnson & Johnson.

Sydney 21. februára (TASR) – Austrália v pondelok po takmer dvoch rokoch opätovne otvorila svoje hranice pre zaočkovaných zahraničných cestujúcich. Do krajiny môžu od tohto dňa cestovať turisti s dvoma dávkami vakcíny proti covidu a všetci, ktorí majú platné víza, informovala agentúra DPA.

"Čakanie sa skončilo," povedal austrálsky premiér Scott Morrison novinárom v nedeľu na medzinárodnom letisku v Melbourne. "Po celom svete je viac ako 1,2 milióna ľudí s vízami, ktorí môžu prísť. V najbližších 24 hodinách pristane v Austrálii približne 56 letov a tento počet bude len rásť," dodal.

Austrália uzavrela hranice pre zahraničných návštevníkov v marci 2020 v rámci mimoriadne prísnych opatrení, keď sa po začiatku pandémie riadila stratégiou "nulového covidu". Postupné otváranie krajiny sa začalo vlani, od decembra mohli pricestovať zahraniční študenti a pracovníci, ako aj ďalší oprávnení držitelia víz.

Na vstup do Austrálie je potrebné zaočkovanie dvoma dávkami vakcíny. Výnimkou je taktiež akceptovaná jednodávková očkovacia látka výrobcu Johnson & Johnson. Posilňujúce dávky nie sú vyžadované a na základe súčasnej situácie ani v budúcnosti nebudú, zdôraznil nedávno Morrison. Nezaočkovaní cestujúci musia požiadať o výnimku a po príchode absolvovať izoláciu v hoteli.

V jednotlivých austrálskych štátoch a teritóriách však platia rôzne opatrenia, ako sú obmedzenia počtu cudzincov, ktorí môžu pricestovať, približuje DPA. Tieto predpisy zostávajú v platnosti. Štát Západná Austrália s hlavným mestom Perth otvorí svoje hranice až 3. marca.

Austrália, ktorá má približne 25 miliónov obyvateľov, zaznamenala od začiatku pandémie približne tri milióny prípadov nákazy koronavírusom a viac ako 4900 úmrtí v spojitosti s covidom.