Quantcast
< sekcia Zahraničie

Austráliu ohrozujú záplavy, 50.000 ľuďom nariadili evakuáciu

Ľudia stoja na skalnom výbežku, ktorý zasiahla obrovská vlna na pláži Bondi v Sydney 3. júla 2022. Foto: TASR/AP

Počas noci požiadali o pomoc v núdzi stovky obyvateľov, informovala austrálska televízia ABC.

Sydney 5. júla (TASR) – Austrálska vláda vyhlásila v dôsledku rozsiahlych záplav v štáte Nový Južný Wales na východnom pobreží krajiny stav prírodnej pohromy. Umožní to rýchlejšie uvoľnenie núdzovej pomoci pre postihnuté oblasti, informovala v utorok agentúra DPA.

Situácia je naďalej mimoriadne vážna v metropolitnej oblasti Sydney, kde od piatka spadlo veľké množstvo zrážok. Podľa stanice BBC niektoré časti Nového Južného Walesu zaznamenali za štyri dni viac zrážok, ako je priemer v oblasti Londýna za celý rok.

Úrady nariadili do utorkového rána evakuáciu približne 50.000 ľudí. Počas noci požiadali o pomoc v núdzi stovky obyvateľov, informovala austrálska televízia ABC. Takmer 20.000 domácností bolo bez elektriny a celé oblasti sa ocitli pod vodou vysokou aj niekoľko metrov.

Prívaly dažďa priniesla oblasť nízkeho tlaku medzi východným pobrežím Austrálie a Severným ostrovom Nového Zélandu, ktorá ženie vlhký vzduch a vysoké vlny k Novému Južnému Walesu. Niektoré z postihnutých oblastí sa stále spamätávali z historických povodní z februára a marca, keď ich zasiahli nové záplavy.

Austráliu už dlho sužujú extrémy počasia, ktoré v uplynulých rokoch zhoršila klimatická zmena, píše DPA. V polovici januára napríklad veľké časti krajiny zažívali vlnu horúčav, pri ktorej na západe Austrálie namerali teploty viac ako 50 stupňov Celzia.