< sekcia Zahraničie

Sydney zaznamenalo najteplejšiu novembrovú noc

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

V inej časti Austrálie padol teplotný rekord.

Sydney 29. novembra (TASR) – V najväčšom austrálskom meste Sydney zaznamenali v noci na nedeľu novembrový teplotný rekord. Teplota podľa meteorológov v centre Sydney neklesla pod úroveň 25,3 stupňa Celzia, uviedla agentúra AFP.

Denný teplotný rekord zaznamenali v novembri aj na juhovýchode Austrálie, kde teplota v odľahlých mestách Griffith a Mildura dosiahla v sobotu 43,2, resp. 45,7 stupňa Celzia.

S príchodom horúčav vyhlásili hasiči zákaz kladenia ohňa vo viacerých oblastiach štátu Nový Južný Wales, ktorý počas minuloročného leta zasiahli ničivé požiare.

V nedeľu v Austrálii vypuklo niekoľkých požiarov. Jeden sa rozhorel na západe Sydney, pričom poškodil jednu nehnuteľnosť.

V Novom Južnom Walese je momentálne aktívnych viac ako 60 lesných požiarov, no väčšinu z nich sa hasičom podarilo dostať pod kontrolu aj za pomoci južného vetra, vďaka ktorému sa vzduch výrazne ochladil.

Ide o prvú väčšiu vlnu lesných požiarov, ktoré v Austrálii zaznamenali od vlaňajšieho leta na prelome rokov 2019 a 2020, keď plamene spálili územie s rozlohou viac ako 12,5 milióna hektárov pôdy a vyžiadali si najmenej 33 obetí vrátane šiestich hasičov.

Napriek tomu, že konzervatívny austrálsky premiér Scott Morrison označil toto obdobie za čierne leto, opakovane zľahčuje priamu súvislosť medzi rozsiahlymi lesnými požiarmi a klimatickou zmenou. Spolu s ministrom pre energetiku Angusom Taylorom sú navyše presvedčení, že Austrália nemusí zintenzívniť snahy o znižovanie emisií skleníkových plynov, ktoré majú spomaliť globálne otepľovanie, konštatuje AFP.