Quantcast
< sekcia Zahraničie

Austrália vysiela pre nepokoje na Šalamúnove ostrovy armádu a políciu

Austrálsky premiér Scott Morrison gestikuluje počas tlačovej konferencie 25. novembra 2021 v Canberre. Austrália vysiela políciu a mierové sily na Šalamúnove ostrovy, kde už druhý deň pokračujú násilné protesty proti vláde tamojšieho premiéra Manasseha Sogavareho. Foto: TASR/AP

Podľa Morrisona bude nasadenie austrálskych jednotiek dočasné a očakáva sa, že potrvá niekoľko týždňov – na rozdiel od poslednej mierovej misie Canberry na Šalamúnových ostrovoch.

Sydney 25. novembra (TASR) - Austrália vysiela políciu a mierové sily na Šalamúnove ostrovy, kde už druhý deň pokračujú násilné protesty proti vláde tamojšieho premiéra Manasseha Sogavareho. Austrálskeho premiéra Scotta Morrisona citovala vo štvrtok agentúra AFP.

Morrison tento krok oznámil v nádeji, že sa mu podarí potlačiť nepokoje sprevádzajúce protesty, na ktorých davy ľudí na tomto tichomorskom súostroví žiadajú demisiu premiéra Manasseha Sogavareho. "Naším cieľom je zaistiť stabilitu a bezpečnosť," povedal Morrison a dodal, že o pomoc ho požiadal práve Sogavare.

Podľa Morrisona bude nasadenie austrálskych jednotiek dočasné a očakáva sa, že potrvá niekoľko týždňov – na rozdiel od poslednej mierovej misie Canberry na Šalamúnových ostrovoch, ktorá prebiehala v rokoch 2003–2017. Canberra podľa agentúry Reuters okamžite vyšle na Šalamúnove ostrovy 23 policajtov i ďalších 50 príslušníkov bezpečnostných zložiek na ochranu kritickej infraštruktúry a 43 vojakov.

Výtržníci v hlavnom meste Honiara na ostrove Guadalcanal podpálili a vyrabovali vo štvrtok niekoľko budov vrátane policajnej stanice a obchodov v čínskej štvrti. Polícia musela proti demonštrantom použiť slzotvorný plyn a gumové projektily.

Ako uvádza agentúra Reuters, Sogavare v stredu v Honiare vyhlásil v reakcii na nepokoje 36-hodinový zákaz vychádzania, ktorý podľa neho "umožní orgánom činným v trestnom konaní nájsť a potrestať strojcov nepokojov a zabrániť ďalšiemu násiliu".

Podľa AFP väčšina demonštrantov v Honiare pochádza údajne zo susedného ostrova Malaita, ktorý je súčasťou Šalamúnových ostrovov. Obyvatelia tohto ostrova, ktorý je zároveň najľudnatejšou provinciou Šalamúnových ostrov, tvrdia, že ústredná vláda zanedbáva ich potreby.

Miestna vláda na ostrove Malaita takisto ostro kritizovala predvlaňajšie rozhodnutie vlády v Honiare prerušiť diplomatické vzťahy s Taiwanom a odkloniť zahraničnopolitickú orientáciu svojho pacifického súostrovia smerom k Číne, čo bol krok zrežírovaný Sogavarem. Premiér Sogavare má totiž podľa kritikov s Pekingom veľmi blízke vzťahy.

Opozičný líder Matthew Wale preto vyzval premiéra, aby odstúpil, pričom uviedol, že k násiliu viedla nespokojnosť verejnosti z kontroverzných rozhodnutí prijatých počas jeho funkčného obdobia.