Quantcast
< sekcia Zahraničie

Austrálsky premiér sa stretne s lídrami USA, Japonska a Indie

Na snímke líder austrálskej Labouristickej strany Anthony Albanese sa prihovára počas tlačovej konferencie Labouristickej strany v Sydney v nedeľu 22. mája 2022. Foto: TASR/AP

Albanese povedal, že počas návštevy Japonska absolvuje aj osobné stretnutia s americkým prezidentom Joeom Bidenom, japonským premiérom Fumiom Kišidom a indickým premiérom Naréndrom Módím.

Sydney 22. mája (TASR) - Nastupujúci austrálsky premiér Anthony Albanese vyhlásil, že sa v utorok, 24 hodín po plánovanom zložení prísahy, v Tokiu osobne stretne s najvyššími predstaviteľmi Spojených štátov, Japonska a Indie. TASR správu prevzala od agentúry AFP, ktorá o o tom informovala v nedeľu.

"Umožňuje nám to vyslať svetu odkaz, že došlo k zmene vlády," povedal Albanese prítomným novinárom po vyhlásení víťazstva svojej Austrálskej strany práce (ALP) v sobotňajších parlamentných voľbách.

"Dôjde k určitým zmenám v politike, najmä pokiaľ ide o klimatickú zmenu a našu angažovanosť vo svete v týchto otázkach," avizoval 59-ročný líder, ktorý prisľúbil urýchlenie prijatia opatrení na zníženie emisií oxidu uhličitého.

Albanese dodal, že slávnostný sľub zloží v pondelok. Nasledujúci deň sa zaviazal zúčastniť na stretnutí zoskupenia známeho pod názvom Štvorstranný bezpečnostný dialóg (anglická skratka QUAD), ktoré zahŕňa USA, Japonsko, Austráliu a Indiu. Tieto krajiny spájajú obavy z rastúceho vojenského a ekonomického vplyvu Číny.

Albanese povedal, že počas návštevy Japonska absolvuje aj osobné stretnutia s americkým prezidentom Joeom Bidenom, japonským premiérom Fumiom Kišidom a indickým premiérom Naréndrom Módím.

Obyvatelia Austrálie v sobotu rozhodovali o obsadení všetkých 151 kresiel v dolnej komore parlamentu (Snemovni reprezentantov) a 40 zo 76 kresiel v hornej komore (Senáte).

ALP získala na základe predbežných výsledkov po sčítaní takmer 70 percent hlasov 72 kresiel v dolnej komore, uvádza stanica ABC. Na to, aby mala nadpolovičnú väčšinu, potrebuje 76 kresiel. Liberálna strana odchádzajúceho premiéra Scotta Morrisona získala 50 kresiel.