Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 6. apríl 2026Meniny má Irena
< sekcia Zahraničie

Autorka kritického člániku o Erdoganovi dostala podmienečný trest

Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan na rokovaní v Ankare Foto: TASR/AP

Hafize Kazciovú, redaktorku ľavicových novín Sol, odsúdili v Turecku za článok, v ktorom označila za "zlodeja" niekdajšieho premiéra a súčasného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Istanbul 19. februára (TASR) - Hafize Kazciovú, redaktorku ľavicových novín Sol, odsúdili v Turecku za článok, v ktorom označila za "zlodeja" niekdajšieho premiéra a súčasného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, čím narážala na korupčné aféry spojené s jeho kabinetom. Informoval o tom dnes rakúsky verejnoprávny rozhlas ORF s odvolaním sa na turecké médiá.

Kazciová vyviazla s trestom 11 mesiacov a 20 dní odňatia slobody podmienečne. Súd dospel k záveru, že obsah spomínaného článku je urážlivý.

Kritici obviňujú Erdogana z autoritárskych tendencií pri riadení krajiny, ktoré sa po jeho zvolení za hlavu štátu ešte zintenzívnili.

Samotný prezident však tieto obvinenia odmieta. Nedávno poznamenal, že v žiadnej krajine sveta nie je tlač tak slobodná ako práve v Turecku.