Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 4. december 2023Meniny má Barbora a Barbara
< sekcia Zahraničie

Azerbajdžan sľubuje rovnocenné zaobchádzanie s karabašskými Arménmi

Žena varí na provizórnom sporáku na dvore v Stepanakerte v Náhornom Karabachu vo štvrtok 21. septembra 2023. Foto: TASR/AP

Arménsko obvinilo Azerbajdžan z etnických čistiek a masových zverstiev voči arménskej populácii v Karabachu.

New York 23. septembra (TASR) - Azerbajdžanský minister zahraničných vecí Džejhun Bajramov v sobotu na pôde OSN prisľúbil, že jeho krajina zabezpečí rovnocenné zaobchádzanie s etnickými Arménmi v regióne Náhorný Karabach. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

"Chcem zopakovať, že Azerbajdžan je odhodlaný integrovať etnických Arménov z azerbajdžanského regiónu Karabach ako rovnocenných občanov," povedal Bajramov v prejave na 78. zasadnutí Valného zhromaždenia OSN.

"Naďalej pevne veríme, že pre Azerbajdžan aj Arménsko ide o historickú príležitosť nadviazať dobré susedské vzťahy a spolunažívať v mieri," dodal.

Arménsko obvinilo Azerbajdžan z "etnických čistiek a masových zverstiev" voči arménskej populácii v Karabachu. Azerbajdžan tento región v priebehu utorka a stredy vojensky obsadil.

Delostrelectvom a raketami začal Azerbajdžan v utorkových ranných hodinách ostreľovať svoj Arménmi obývaný odštiepenecký región Náhorný Karabach v rámci "protiteroristickej operácie", ktorej cieľom malo byť "nastolenie ústavného poriadku", pripomenula agentúra DPA. Voči arménskym separatistom boli azerbajdžanské jednotky vo vojenskej presile. Separatisti sa v priebehu stredy vzdali.

V súčasnosti panujú obavy, že množstvo z nich bude vyhnaných z domovov, a v prípade, že v oblasti zostanú, budú terčom násilia zo strany Azerbajdžanu.