Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 31. máj 2023Meniny má Petronela a Petrana
< sekcia Zahraničie

B. Obama posilnil ochranu homosexuálov vo federálnych inštitúciách

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Opatrenie sa týka aj ďalších sexuálnych menšín a osôb s menšinovou genderovou identitou.

Washington 21. júla (TASR) - Americký prezident Barack Obama posilnil dnes ochranu homosexuálov a transsexuálov zamestnaných vo federálnych inštitúciách a pre ne pracujúcich dodávateľských spoločnostiach, oznámila agentúra AP.

"Americké federálne zákazky by nemali podporovať diskrimináciu voči obyvateľom Spojených štátov," vyhlásil Obama po tom, ako v Bielom dome slávnostne podpísal príslušné nariadenie, ktoré vstupuje do platnosti okamžite.

Opatrenie sa týka aj ďalších sexuálnych menšín a osôb s menšinovou genderovou identitou. Biely dom si od neho sľubuje zvýšenie pracovnej produktivity zamestnancov spadajúcich do týchto kategórií, ktorí sa už nebudú musieť obávať prepustenia kvôli svojej sexuálnej orientácii alebo identite.

Podľa zdrojov z americkej administratívy sa Obamovo nariadenie bude týkať celkovo 24.000 spoločností, ktoré dovedna zamestnávajú 28 miliónov pracovníkov.

Doterajšie federálne pravidlá zakazovali diskrimináciu zamestnancov na základe rasy, farby pleti, náboženstva, pohlavia, národnosti, postihnutia, veku a sexuálnej orientácie.

Obama do tohto zoznamu pridal aj genderovú identitu, pričom nezaviedol nové výnimky pre náboženské organizácie, ktoré požadovali konzervatívni aktivisti. Ponechal však v platnosti doterajšie výnimky, ktoré povolil jeho predchodca George W. Bush.