Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 22. január 2026Meniny má Zora
< sekcia Zahraničie

Babiš ocenil zmenu Trumpovho postoja, Lavrovo hodnotenie ČR odmietol

Na snímke Andrej Babiš. Foto: TASR - Jakub Kotian

Novinári sa premiéra ČR vo štvrtok pýtali aj na vyjadrenie ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, ktorý v utorok na tlačovej konferencii vyhlásil, že sa v Česku prebudili zdravé sily.

Praha 22. januára (TASR) - Český premiér Andrej Babiš ocenil, že americký prezident Donald Trump zmenil rétoriku a na vybrané európske štáty nakoniec neuvalí dodatočné clá. Predseda českej vlády po návšteve niektorých pražských nemocníc pred novinármi tiež povedal, že Grónsko je neoddeliteľnou súčasťou Dánska. Ešte v pondelok odmietol potvrdiť, že ČR jasne stojí na strane Grónska, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

„Je jasné, že sme spojenci a nemôžeme si dovoliť nejaké spory medzi Spojenými štátmi a Dánskom. Je jasné, že Grónsko je neoddeliteľnou súčasťou Dánska. Prezident Trump zmenil rétoriku. My sme sa jasne vyjadrovali, že je potrebné sa dohodnúť... určite je dôležité, aby EÚ bola jednotná,“ povedal Babiš. Vraj vedel, že to takto skončí, lebo Trumpa pozná.

V pondelok odmietol potvrdiť, že ČR stojí jasne na strane Grónska a pripojiť sa k dokumentu ôsmich európskych lídrov o podpore tejto krajiny označil za zbytočné. Zdôrazňoval, že ČR preferuje, aby v spore o Grónsko došlo k dohode.

Novinári sa premiéra ČR vo štvrtok pýtali aj na vyjadrenie ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, ktorý v utorok na tlačovej konferencii vyhlásil, že sa v Česku prebudili zdravé sily. Vyjadril sa tak aj o Slovensku, Maďarsku, Nemecku a Francúzsku. Podľa Babiša je zahraničná politika ČR stále rovnaká.

„Nezmysel, nič sa tu neprebúdza. Ako predseda vlády som garantom našej bezpečnostnej a zahraničnej politiky, ktorá je stále rovnaká. To sú také vyhlásenia, ktoré ani nepotrebujem komentovať... Nie je to pravda a neviem, z čoho pán minister vychádza,“ citoval Babiša server Novinky.cz.





(spravodajkyňa TASR Barbora Vizváryová)