Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 23. jún 2026Meniny má Sidónia
< sekcia Zahraničie

Babiš po rokovaní premiérov: Vyšehradská štvorka je budúcnosť Európy

Na snímke premiéri krajín Vyšehradskej štvorky (V4) sprava Andrej Babiš (Česko), Robert Fico (Slovensko), Péter Magyar (Maďarsko) a Donald Tusk (Poľsko) pózujú počas tlačovej konferencie v rámci summitu premiérov vlád krajín Vyšehradskej štvorky (V4) v maďarskom meste Gödöllő v utorok 23. júna 2026. Foto: TASR/DUNA

Babiš na spoločnej tlačovej konferencii povedal, že so svojimi náprotivkami rokoval o viacerých otázkach vrátane vojny na Ukrajine, rozširovaní EÚ či migrácii.

Budapešť 23. júna (TASR) - Vyšehradská štvorka (V4), ktorá zoskupuje Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko, je budúcnosť Európy. Po rokovaní premiérov štyroch krajín v maďarskom meste Gödöllő to vyhlásil predseda českej vlády Andrej Babiš. Očakáva, že spolupráca v rámci V4 bude fungovať skvele, podobne ako v minulosti. Informuje o tom TASR.

Babiš na spoločnej tlačovej konferencii povedal, že so svojimi náprotivkami rokoval o viacerých otázkach vrátane vojny na Ukrajine, rozširovaní EÚ či migrácii. Ostatným premiérom predostrel témy, ktoré je podľa neho potrebné riešiť, a to ceny energií či revíziu systémov emisných povoleniek ETS.

Vyšehradská štvorka podľa Babiša „opäť funguje“ a spolupráca medzi štátmi bude mať skvelé výsledky. „Som presvedčený, že koordinácia, ktorú sme vždy mali pred zasadnutím Európskej rady, kde sme si odsúhlasovali postupy, bude úspešná,“ podotkol český premiér s tým, že so svojimi náprotivkami sú teraz opäť na „jednej lodi“.

Pred summitom V4 rokoval Babiš bilaterálne s maďarským premiérom Péterom Magyarom.

Vyšehradská skupina je neformálne zoskupenie štyroch stredoeurópskych krajín — SR, ČR, Poľska a Maďarska. Založená bola 15. februára 1991 ešte ako Vyšehradská trojka podpisom deklarácie o spolupráci v maďarskom meste Vyšehrad. Po rozdelení Česko-Slovenska sa zmenilo na Vyšehradskú štvorku.