Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. október 2024Meniny má František
< sekcia Zahraničie

Baerbocková vyzvala v Nagasaki na odstránenie jadrových zbraní

Na snímke zľava nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková a japonský minister zahraničných vecí Jošimasa Hajaši pózujú počas stretnutia na ministerstve zahraničných vecí v Tokiu 11. júla 2022. Foto: TASR/AP

Nemecká ministerka predtým navštívila Múzeum atómovej bomby v Nagasaki, kde položila veniec. Stretla sa aj s ľuďmi, ktorí útok z roku 1945 prežili.

Tokio 11. júla (TASR) - Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková počas nedeľnej návštevy japonského mesta Nagasaki, zdevastovaného pred 77 rokmi americkou atómovou bombou, naliehavo vyzvala na dosiahnutie sveta bez jadrových zbraní. TASR správu prevzala v pondelok z agentúry DPA.

Útok na Nagasaki slúži ako pripomienka, aby sme sa snažili o svet bez jadrových zbraní, "aj keď sme od neho veľmi ďaleko", povedala Baerbocková na úvod dvojdňovej návštevy Japonska.

Podľa ministerky sa Nemecko musí usilovať o "mier a svet bez jadrových zbraní" aj vzhľadom na skutočnosť, že v poslednom čase došlo skôr k nárastu než k poklesu jadrových zbraní.

Nagasaki spolu s Hirošimou predstavovali symbol slúžiaci ako varovanie proti použitiu atómových zbraní. Nemecko pokračuje v podpore odzbrojovania, "aj keď je globálna situácia momentálne úplne iná", povedala Baerbocková, čím jasne narážala na vojnu na Ukrajine, píše DPA.

Nemecká ministerka predtým navštívila Múzeum atómovej bomby v Nagasaki, kde položila veniec. Stretla sa aj s ľuďmi, ktorí útok z roku 1945 prežili.

Dve jadrové bomby, ktoré USA v auguste 1945 zhodili na japonské mestá Hirošimu a Nagasaki, urýchlili kapituláciu Japonska a tým aj ukončenie druhej svetovej vojny. Výbuch v Hirošime zo 6. augusta zabil 140.000 ľudí; ďalších 74.000 zomrelo o tri dni neskôr pri útoku v Nagasaki.

Baerbocková na záver svojej cesty po krajinách Ázie v pondelok navštívi Tokio, kde bude rokovať s japonským ministrom zahraničných vecí Jošimasom Hajašim. Pri príležitosti svojej prvej oficiálnej návštevy Japonska má diskutovať o bilaterálnej spolupráci v kontexte nemeckej indicko-tichomorskej politiky.