Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 14. jún 2024Meniny má Vasil
< sekcia Zahraničie

Baerbocková vyzýva G20 na hľadanie riešení vojen na Ukrajine a v Gaze

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková. Foto: TASR/AP

Dôsledky týchto dvoch vojen postihujú najviac tých najchudobnejších ľudí na celom svete, uviedla Baerbocková.

Rio de Janeiro 22. februára (TASR) - Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková vyzvala v stredu ekonomicky najvyspelejšie krajiny sveta združené v skupine G20, aby sa snažili o vyriešenie konfliktov na Ukrajine a Blízkom východe. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

"Tento svet neurobíme spravodlivejším, ak nedostaneme pod kontrolu akútne krízy," povedala Baerbocková na okraj stretnutia ministrov zahraničných vecí skupiny G20, ktoré sa koná v brazílskom Riu de Janeiro. "Dôsledky týchto dvoch vojen postihujú najviac tých najchudobnejších ľudí na celom svete," dodala.

Podľa Baerbockovej je práve preto také dôležité, aby skupina G20 okrem otázok spravodlivosti, ochrany klímy a boja proti chudobe hľadala spôsoby, ako dosiahnuť mier na Ukrajine a v Gaze.

Schôdzka ministrov zahraničných vecí krajín skupiny G20 prebieha od stredy do štvrtka 22. februára. Na summite má byť prítomný ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ako aj americký minister zahraničných vecí Antony Blinken, ktorý do Brazílie pricestoval v noci na stredu.