Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 29. december 2025Meniny má Milada
< sekcia Zahraničie

Za vzburu z roku 2009 potvrdili Bangladéši trest smrti 139 ľuďom

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Krvavá rebélia, pri ktorej prišlo o život 74 ľudí, prevažne dôstojníkov, vypukla len dva mesiace po tom, ako armáda odovzdala moc novozvolenej vláde premiérky Hasíny Vadžídovej.

Dháka 27. novembra (TASR) - Bangladéšsky súd potvrdil rozsudky trestu smrti nad 139 príslušníkmi polovojenských pohraničných jednotiek, ktorí sa v roku 2009 podieľali na ozbrojenej vzbure. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA.

Trojčlenná porota najvyššieho súdu tiež potvrdila doživotie vo väzení ďalším 146 osobám za ich účasť na vzbure, rabovaní a ďalších trestných činov, uviedla vo vyhlásení generálna prokuratúra.

Krvavá rebélia, pri ktorej prišlo o život 74 ľudí, prevažne dôstojníkov, vypukla len dva mesiace po tom, ako armáda odovzdala moc novozvolenej vláde premiérky Hasíny Vadžídovej.

Pohraničníci začali ozbrojený odpor koncom februára 2009 počas výročného stretnutia v hlavnom meste Dháka. Vyhlasovali, že bojujú proti diskriminácii a za lepšie platové a pracovné podmienky.

Povstanie sa skončilo rokovaniami a ponukou amnestie. Po objavení desiatok tiel v masových hroboch a stokách však vláda ponuku amnestie stiahla. Medzi obeťami bolo 57 dôstojníkov vrátane hlavného veliteľa polovojenských pohraničných jednotiek.