Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 18. jún 2024Meniny má Meniny má Vratislav
< sekcia Zahraničie

Bar na ostrove Sylt podal trestné oznámenie na hajlujúcich hostí

Ilustračná snímka. Foto: Teraz.sk - Elena Halačová

Manažér podniku v rozhovore pre televíziu Die Welt povedal, že päť podozrivých identifikovali a vykázali z priestorov baru.

Berlín 25. mája (TASR) - Prevádzkovatelia baru v obľúbenom letovisku na nemeckom ostrove Sylt podali trestné oznámenia na skupinu svojich zákazníkov, ktorí počas zábavy skandovali heslá z nacistickej éry. Dôkazným materiálom je video, ktoré sa medzičasom šíri po internete, informovala v sobotu agentúra DPA.

Virálne video vyvolalo v Nemecku pobúrenie, pričom spolkový kancelár Olaf Scholz v piatok označil konanie zabávajúcich sa za nechutné.

Na záberoch skanduje skupina mladých ľudí na terase baru "Nemecko pre Nemcov, cudzinci preč" v rytme piesne L'amour toujours od talianskeho interpreta Gigiho D'Agostina, ktorá hrala v pozadí. Na záberoch vidieť, ako jeden z mladíkov imituje hajlovanie nacistického vodcu Adolfa Hitlera.

Bar, v ktorom bolo video natočené, odsúdil správanie sa svojich hostí a dodal, že sa dištancuje od všetkých foriem rasizmu a diskriminácie.

Manažér podniku v rozhovore pre televíziu Die Welt povedal, že päť podozrivých identifikovali a vykázali z priestorov baru. Dodal, že jeho klub už nebude hrať skladbu L'amour toujours a podobné opatrenie odporučil aj ostatným barom.

Populárnu párty pieseň L'amour toujours si v Nemecku v posledných mesiacoch pravidelne privlastňujú pravicoví extrémisti, uviedla v piatok agentúra AFP citovaná agentúrou TASR. DPA v tejto súvislosti podotkla, že krajne pravicová strana Alternatíva pre Nemecko (AfD) síce od roku 2023 zaznamenala v prieskumoch výrazný rast, ale v poslednej dobe jej popularitu naštrbila séria škandálov.

Ostrov Sylt, ktorý sa nachádza v Severnom mori, je obľúbenou dovolenkovou destináciou solventných Nemcov. Podľa nemeckého denníka Bild vstupenky na párty v klube Pony stáli 150 eur. Denník zverejnil aj fotografie, na ktorých pred podnikom stálo niekoľko áut značky Porsche.