< sekcia Zahraničie

Baziliku Sagrada Família znova otvorili, zatiaľ iba pre zdravotníkov

Chrám svätej rodiny (Sagrada Familia) v Barcelone. Foto: TASR/AP

Ďalšia fáza bezplatného sprístupňovania pamiatky bude určená iba obyvateľom Barcelony.

Barcelona 4. júla (TASR) - Ikonická bazilika Sagrada Família v španielskom meste Barcelona v sobotu po takmer štyroch mesiacoch znova otvorila svoje brány pre limitovaný počet návštevníkov, ktorých však zatiaľ tvoria exkluzívne zdravotnícki pracovníci. Zatvorenie chrámu si vyžiadala pandémia koronavírusového ochorenia Covid-19.

Bazilika, ktorej projektantom je španielsky architekt Antoni Gaudí, privíta ďalšie skupiny ľudí v nedeľu a 11.-12. júla počas fázy opätovného otvárania. Podľa predstaviteľov chrámu ide o "poctu" lekárom, zdravotným sestrám a iným zdravotníckym pracovníkom, ako aj policajtom za ich obetavú prácu počas pandémie, informovala tlačová agentúra AP.

Ďalšia fáza bezplatného sprístupňovania pamiatky bude určená iba obyvateľom Barcelony. Kedy budú môcť baziliku znova navštíviť aj ľudia, ktorí nežijú priamo v Barcelone, zatiaľ nie je známe.

Stále nedokončená Sagrada Família je jednou z najvyhľadávanejších atrakcií Barcelony. Baziliku, ktorú v roku 2010 vysvätil pápež Benedikt XVI., navštívilo vlani 4,5 milióna ľudí.

Baziliku začali stavať v roku 1882, pričom Gaudí dohliadal na jej výstavbu až do svojej smrti v roku 1926. Plánovaný termín jej dokončenia je rok 2026, na sté výročie úmrtia Gaudího. Financovanie výstavby baziliky, ktorá je lokalitou Svetového dedičstva UNESCO, pochádza výlučne z donácií a vstupného.

Španielske úrady evidujú viac než 250.000 potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a vyše 28.000 súvisiacich úmrtí. Ide o jednu z najhoršie postihnutých európskych krajín.

Úrady v regióne Katalánsko, kde leží aj Barcelona, v súvislosti s nárastom počtu prípadov nákazy uzavreli v sobotu oblasť vrátane mesta Lleida, kde žije približne 200.000 obyvateľov.

K opatreniu prichádza v čase, keď sa v Španielsku začali letné prázdniny a krajina znovu prijíma návštevníkov z 12 európskych krajín mimo EÚ.

Katalánsky premiér Quim Torra uviedol, že sa rozhodli obmedziť pohyb obyvateľstva v okrese Segria na základe údajov, ktoré potvrdzujú prudký nárast počtu prípadov nákazy. Dodal, že ľudia nesmú oblasť opustiť ani do nej vstúpiť.